Scenografie, konkurs Agrafa i sterowiec WOLNOŚĆ - co ciekawego w sztuce młodych ?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:40
W ostatnim tegorocznym wydaniu cyklu "Sztuka Młodych" Szymon Jaworski zaprasza na wystawy i konkursy przełomu roku. Zobaczymy co słychać u młodych artystów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Toruniu i Krakowie. 
Sztuka młodych artystów - warto zwracać na nią uwagę
Sztuka młodych artystów - warto zwracać na nią uwagę Foto: Shutterstock/Pixel-Shot

W Katowicach można oglądać wystawę "Wymiary scenografii". Pokazuje ona nagrodzone i nominowane prace do Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala. Jest to konkurs, który poszukuje potencjału i najciekawszych prac debiutujących artystów, wykorzystujących w swojej twórczości warsztat scenograficzny. - W tym roku główną nagrodę zdobył Łukasz Misztal, który został nagrodzony za projekt scenografii i kostiumów, oraz reżyserię światła do opery "Zagubiona autostrada" - opowiada Szymon Jaworski. - Nagrodzone projekty można oglądać w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach do 6 stycznia.

Również w Katowicach odbędzie się Międzynarodowy Studencki Konkurs Projektowy Agrafa 2022 - to konkurs dla młodych projektantów w 2D i 3D. - Studenci i absolwenci katowickiej ASP mogą zgłaszać swoje projekty do 3 stycznia - mówi nasz reporter. - Prace mogą zostać wykonane w trzech obszarach:

Social - projekty zaangażowane społecznie i w zgodzie ze środowiskiem,
Commercial - projekty czerpiące z technologii i odpowiadające na potrzeby rynku,
Behind - projekty eksperymentalne, prekursorskie, wychodzące poza konwencję i spekulatywne.

Jest o co walczyć, bo główna nagroda wynosi 10 tys. złotych - dodaje Szymon Jaworski. 


Źr. Facebook/Agrafa Katowice

Przenosimy się do Gdańska, gdzie można oglądać instalację artystyczną "Sterowiec WOLNOŚĆ", autorstwa Katarzyny Łyszkowskiej, artystki z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Instalację można oglądać do 9 stycznia w patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach obchodów 100-lecia sprowadzenia do Polski pierwszego sterowca.

- Praca artystki jest opowieścią o osobistej i społecznej potrzebie wolności, także w kontekście trwającej pandemii - tłumaczy Szymon Jaworski. - Obok sterowca na ASP w Gdańsku możemy także oglądać mural, na który składa się 150 rysunków otrzymanych od blisko 70. artystów z Polski, Białorusi, Hiszpanii, Turcji RPA. Zaprezentowane prace również nawiązują do idei wolności i jej pragnienia w naszym życiu.


Źr. Facebook/Łysz.Ka


W krakowskiej ASP natomiast kulturalna retrospektywa tego, co ważnego wydarzyło się w świecie filmu. Dyskusyjny Klub Filmowy Rotunda i Galeria Akademii Sztuk Pięknych zapraszają na pokazy filmów krótkometrażowych nagrodzonych w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima 2021. Pokazy będą się odbywać 5 stycznia w sali audiowizualnej Akademii Sztuk Pięknych.


Posłuchaj
12:12 czwórka/Stacja Kultura - sztuka młodych 30.12.2021.mp3 Szymon Jaworski opowiada o wystawach i konkursach dla młodych artystów (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

 

Czytaj także

Wystawy, spektakle i konkurs - co ciekawego w sztuce młodych?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:30
W cyklu "Sztuka Młodych" Szymon Jaworski prezentuje dokonania młodych artystów. Tym razem odwiedzamy Łódź, Wrocław i Gdańsk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:22
Jaki atrakcje czekają na miłośników sztuki w najbardziej znanych galeriach we Francji, Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych - sprawdził to Szymon Jaworski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandalista na Zamku Królewskim. Tajemnice Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:26
Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z najsłynniejszych artystów baroku. Twórca takich obrazów, jak: "Chłopiec z koszem owoców", "Mały Bachus", "Pocałunek Judasza", "Narcyz" czy "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Ten ostatni możemy oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Caravaggio wciąż pozostaje postacią tajemniczą.
rozwiń zwiń