"Ciemna strona księżyca" - "biały kruk" wśród płyt

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 16:00
Album Pink Floyd jest drugim, po "Thrillerze" Michaela Jacksona najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki. O tym, jak powstawał opowie Damian Sikorski.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Adul10

Album ukazał się w 1973 roku i choć przyjęto go entuzjastycznie, nikt się spodziewał, że stanie się on jedną z kilku najsłynniejszych płyt w historii muzyki. Utrzymał się przez 949 tygodni w pierwszej setce Billboardu i do dziś jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów rockowych. W momencie, gdy zespół wszedł do studia (nagrania trwały od czerwca 1972 do stycznia 1973), muzyka była już w pełni skomponowana i przećwiczona. Pozwoliło to muzykom pracować nad poszczególnymi fragmentami oddzielnie, rzadko spotykając się w londyńskim Abbey Road Studios. Keith Emerson wspomina, jak w przerwie wspólnego koncertu przypadkowo usłyszał Watersa rozdzielającego czas w studio pomiędzy poszczególnych muzyków. Zdziwiony zapytał go, czy nie prościej by było spotkać się wszystkim razem. W odpowiedzi usłyszał, że zaoszczędzi to im wielu kłótni. W 2003 album "The Dark Side of the Moon" Pink Floyd został sklasyfikowany na 43. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

"Nadzieja - czym jest dla ciebie?" - to hasło edycji specjalnej konkursu filmowego organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, której ambasadorem został muzyk Łukasz L.U.C Rostkowski. Konkurs filmowy #63PL skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o tym, czym jest dla nich nadzieja. Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy materiał będzie oceniany pod względem aspektów artystycznych, które zostaną zaprezentowane w 63-sekundowej formule. Ważne jest indywidualne ujęcie tematu. O tegorocznej odsłonie opowie dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski.

W cyklu "Książka na dziś”" Kinga Michalska zaprezentuje powieść brytyjskiego pisarza i historyka Bena Wilsona. "Metropolis" to fascynująca podróż przez historię ludzkiej cywilizacji ukazanej przez pryzmat miast i ich rozwoju na przestrzeni wieków. Autor zabiera nas do starożytnego Babilonu, ateńskiej agory, XIX-wiecznego Bagdadu, Londynu i Amsterdamu, ukazuje Paryż czasów belle epoque, ale też zniszczoną i odbudowaną po wojnie Warszawę. Opisuje też współczesne problemy miast, takie jak dzielnice nędzy czy próby pogodzenia wzrostu budownictwa z ekologią i kryzysem klimatycznym. W audycji także kolejna część "Podróży z Herodotem", które w Czwórce czyta Paweł Krucz - POSŁUCHAJ >>>

***

Na "Stację Kultura" - we wtorek (12.04) o godz. 10.05 - zaprasza Kasia Dydo.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka Rock
Czytaj także

Łukasz Żurkowski z płytą "Kurz". "Lubimy pisać piosenki po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 16:28
"Kurz" to drugi album długogrający w historii grupy, krążek światło dzienne ujrzał 11 lutego 2022 roku. Choć artysta na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, swoje utwory tworzy w ojczystym języku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Cugowski z płytą "Nie czekaj na znak". "Pełna pozytywnych emocji"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 15:18
Wojciech Cugowski zadebiutował solowo krążkiem "Nie czekaj na znak". - To płyta o życiu, o bliskości i miłości, w warstwie tekstowej ma wydźwięk bardzo pozytywny i niesie nadzieję - opowiadał muzyk w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń