Na początek udajemy się do Londynu, gdzie w Victoria & Albert Museum można podziwiać oszałamiającą kolekcję strojów ślubnych. Ekspozycja obejmuje pięć wieków i dzieła kluczowych projektantów. - Zobaczymy ekstrawaganckie, skromne, kanciaste, eleganckie projekty w czystej bieli, ale także odważnych kolorach, nawet czarnym i czerwonym - mówi Ada Janiszewska. - Ta kolekcja jest wyrazem przemian społecznych i krawieckich na przestrzeni wieków.
Na stronie muzeum można poznać historię każdej z tych wyjątkowych kreacji, ich symbolikę, zamysł projektanta, a także poznać sylwetki osób, dla których zostały stworzone.
Źr. Facebook/Victoria & Albert Museum
Przenosimy się do Sztokholmu, gdzie w Livrustkammaren Museum można oglądać niezwykłą wystawę "Royal history, manga style". Dzięki tej ekspozycji poznamy szwedzkich członków rodziny królewskiej - w stylu mangi. - Zobaczymy między innymi, jak dziewięć kostiumów z Królewskiej Zbrojowni jest prezentowanych obok wielu wielkoformatowych rysunków mangi autorstwa Nosebleed Studio - opowiada nasza reporterka. - Kolektyw czerpie inspirację z norweskich royalsów, aby tworzyć pełną przygód prezentację w duchu japońskiego komiksu.
Źr. Facebook/Livrustkammaren
Pozostajemy w Skandynawii i przenosimy się do Oslo, gdzie w Narodowym Muzeum Architektury można zobaczyć, jak się przenika "Skandynawski i amerykański design, 1890-1980". - Wystawa bada sto lat projektowania, które rozwinęło się dzięki spotkaniom i wymianie między Skandynawią a USA, nie tylko materiałami, projektami, ale i ludźmi - wyjaśnia autorka cyklu. - Ta historyczno-designerska podróż objazdowa śledzi wielką emigrację z Norwegii i sąsiednich krajów pod koniec XIX wieku oraz wynalezienie terminu "Skandynawski Design" w latach 50. XX wieku. Wielu architektów wtedy wyjeżdżało do USA w poszukiwaniu inspiracji i nauki fachu. Które to przenosili na własny grunt. Wystawa obejmuje wzornictwo przemysłowe, zabawki, projektowanie graficzne, tekstylia i meble.
Źr. Facebook/Narodowe Muzeum Architektury w Oslo
Przenosimy się za ocean, gdzie w nowojorskiej Galerii Marinaro można oglądać wystawę "Materiał Girl" Elaine Reicher. To szeroko zakrojona eksploracja relacji między tkaniną a malarstwem, poprzez blisko pięćdziesiąt prac, które powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Cała wystawa opiera się na charakterystycznym dla artystki hafcie, ale rozszerza się w przestrzeni, bo są to prace wieloformatowe. – Można podziwiać hafty cyfrowe, ale także ręczne w stylu salonowym. W pracach Reicher można znaleźć odniesienia do największych malarzy, takich jak Chagall, Picasso czy Pollock - mówi Ada Janiszewska. - Możemy zagłębić się w sztukę tworzenia haftu, które w połączeniu z malarstwem klasycznym tworzy artystyczny miszmasz, który bardzo lubię.
Źr. Facebook/Marinaro
12:12 Czwórka/Stacja Kultura - światowe wystawy 20.04.2022.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na cotygodniowy przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 10.15
aw