Londyn i The Design Museum jak zawsze zaskakuje, tym razem ekspozycją "The Oak Collection". To ogromna kolekcja prywatnych zegarków gromadzonych przez 4 dekady. Wystawa obejmie 160 zegarków z muzealnej jakości, tych zabytkowych i nowoczesnych, ale także niezwykle rzadkie edycje specjalne. - Częścią wystawy jest bogata kolekcja modeli od Patek Philippe, w tym od nieżyjącego bankiera i potentata kolejowego Henry'ego Gravesa, który zamówił u marki aż 39 zegarków, 5 z nich zobaczymy w Muzeum Designu - zdradza Ada Janiszewska.
Ekspozycja podzielona jest na 11 sekcji, z których każdą można by opisać jako "rozdział czasu". Zawiera w sobie ocenę kolekcjonerów dla określonych typów zegarków - od prostych modeli z trzema wskazówkami, po bardziej skomplikowane egzemplarze.
Wystawa prezentuje najwspanialsze przykłady zegarmistrzostwa - od unikalnych limitowanych i spersonalizowanych współczesnych modeli po ręcznie robione i zabytkowe egzemplarze wyjątkowych twórców.
Z Londynu szybko możemy przenieść się do CaixaForum Barcelona na ekspozycję "Tatoo art under the skin". Wystawa powraca do początków tatuażu i analizuje odrodzenie się zjawiska, które ma obecnie zasięg globalny. Poprzez antropologiczne, geograficzne i artystyczne podejście bada różne zastosowania i funkcje tatuażu w różnych epokach i kulturach. Ta prezentacja gromadzi ponad 240 historycznych i współczesnych dzieł z różnych regionów świata. W szczególności jest tu około dwudziestu modeli silikonowych wytatuowanych przez mistrzów tej sztuki. - Dzięki ekspozycji zagłębimy się w historię, poznamy ciekawe momenty, a także narzędzia, które były używane setki lat temu - mówi Ada Janiszewska. Tatuatorka Mania zdradza, że znane są narzędzia do tatuażu pochodzące z neolitu, a najstarsza znana mumia z tatuażami pochodzi z 3000 r.p.n.e.
Do Paryża powinni przenieść się ci wszyscy, którzy kochają modę. Miejscem, którego nie mogą przegapić jest Galeria Diora. - Ta przestrzeń wystawiennicza przenosi nas do wszechświata domu mody Christiana Diora - mówi reporterka Czwórki. - Przez 70 lat to miejsce było świadkiem narodzin kultowych kolekcji tego projektanta. Dziś jest opowieścią o tym domu mody. Dior "opowiadany jest" przez 13 tematów, od debiutu, przez inspiracje, pasje samego Christiana, aż po współczesną ewolucję marki - dodaje.
08:01 czwórka stacja kultura 25.05.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o najnowszej ofercie najciekawszych galerii i muzeów na świecie (Stacja Kultura/Czwórka)
Niezwykłym smaczkiem dla miłośników wystaw, ale i muzyki jest propozycja z Chicago. Tam 9 czerwca będzie miało miejsce wydarzenie "Prince - The Immersive Experience". - Miłośnicy muzyki, fani Prince'a będą mogli cieszyć się dynamicznym, multisensorycznym, pierwszym w swoim rodzaju, wciągającym doświadczeniem - zdradza Ada Janiszewska. - Będzie to wieloaspektowy muzyczny wszechświat - 9 przestrzeni wypełnionych artystą i jego sztuką. Będzie można "wskoczyć" do okładki jego płyty, zagościć w studiu nagrań, ale też obejrzeć garderobę, instrumenty czy pamiątkowe fotografie - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 10.13
pj