"Usłyszeć ciepło słońca". Manga i japońskie problemy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 12:49
Bohater mangi "Usłyszeć ciepło słońca" autorstwa Fumino Yuki jest Kohei, słabosłyszący uczeń. Jego historia jest pretekstem do mówienia o wykluczeniu w japońskim społeczeństwie. 
Rysowanie animezdj. ilustracyjne
Rysowanie anime/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Mangi coraz częściej zwracają uwagę na współczesne problemy, przede wszystkim te, które dotykają japońskiego społeczeństwa, tak różnego od reszty świata. Pojawiają się w nich nierówności społeczne, wykluczenie czy konflikty rówieśnicze. Pozornie wydaje się, że to problemy całego świata, jednak japoński kontekst jest tu bardzo specyficzny. Wydaje się, że mangacy przez swoją twórczość starają się mówić, jak wiele rzeczy wymaga zmian. 

- Główny bohater tej mangi to student Kohei, który ma problemy ze zdrowiem - niedosłyszy. To jest powód jego wykluczenia z grupy rówieśniczej - zdradza Karolina Kącka, japonistka.  - W Japonii to jest bardzo typowe, gdy ktoś odstaje, to społeczeństwo go wyklucza. W klasie Kohei spotyka chłopaka, który jest bardzo otwarty. Chłopiec mówi, co mu ślina na język przyniesie. Ta dwójka zaczyna się dogadywać, spędzać ze sobą czas - dodaje. 

Koheiemu w szkole często zdarzają się nieporozumienia. Nie potrafi nawiązać bliskich relacji z otoczeniem, stopniowo zaczyna trzymać ludzi na dystans. Wyjątkiem jest wspomniany Taichi, którego słowa "to nie twoja wina, że nie słyszysz" ratują głównego bohatera w bardzo trudnym momencie. 


Posłuchaj
04:17 czwórka stacja kultura 08.11.2022.mp3 O mandze "Usłyszeć ciepło słońca" opowiada Karolina Kącka, japonistka (Czwórka/Stacja kultura)

 

- Czytając komiks, wydaje mi się, że Kohei został zaakceptowany przynajmniej przez tę jedną osobę. Wypowiedziane przez przyjaciela słowa to mógł być moment przełomowy w jego życiu - ocenia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Tu zdania są jednak podzielone. Manga ma sześć tomów, raz jest wspaniale i chłopcy się dobrze dogadują, innym razem wynikają duże problemy komunikacyjne między nimi, co bywa bardzo frustrujące - dodaje. 

Karolina Kącka wyjaśnia, że w Japonii wykluczenie jest dość powszechne. - Społeczeństwo japońskie jest społeczeństwem kolektywnym, takim, w którym liczy się grupa, a jednostka ma mniejsze znaczenie - tłumaczy. - Można zostać wykluczonym np. ze względu na jakieś dysfunkcje lub ze względu na zbytni indywidualizm. Na studiach jedna z prowadzących przedstawiała nam anegdotkę, w której jej znajomych nie chciał wychodzić na przymusowe integracje z szefem po godzinach pracy. Nie został zwolniony, ale odsunięty na margines. Podobno jemu to odpowiadało, ale był traktowany jako outsider - dodaje. 

Powodów wykluczenia w japońskim społeczeństwie może być mnóstwo. Wystarczy nie wpisywać się w kanony piękna czy też mieć pewne dysfunkcje. 

Te tematy od pewnego czasu pojawiają się w mangach. Mangacy nie omijają kwestii problemów psychicznych, schorzeń, dysfunkcji, wskazują na nierówności społeczne. "Usłyszeć ciepło słońca" wpisuje się w ten nurt. 


***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.11.2022

Godzina emisji: 10.48

pj/kor