Artyści, którzy opowiadają "bardziej"
- Bywają takie sytuacje, że artystka opętany jest chęcią snucia opowieści, w której artyzm schodzi na drugi plan. Ale sztuka wizualna to także piktogramy, tablice edukacyjne i komunikaty - wyjaśnia kuratorka wystawy "Obrazy do opowiadania" Olga Budzan. - Artyści od zawsze obrazami opowiadali o świecie, odległych krainach i zwierzętach, które żyją na innych kontynentach. Wiem, że sformułowanie "obraz opowiada" jest truizmem, ale są twórcy, którzy opowiadają "bardziej". Czasami patrzymy na obraz i wszystko nam się w nim rusza, wyobraźnia szaleje. A prawdziwymi specjalistami są w tej dziedzinie dzieci.
Wystawa jak karty Tarota
Wszystkie elementy ekspozycji kryją w sobie historie, a cała ekspozycja, niczym karty Tarota, przeznaczona jest do ich odczytywania. Ułatwia to skondensowana do jednej sceny forma, w której zamyka się często skomplikowaną fabułę, uruchamiając w ten sposób wyobraźnię odbiorcy. – Bardzo lubię słuchać opowieści, ale sama też lubię opowiadać i chciałam, żeby prace, które prezentujemy, zaistniały na poziomie przeżycia - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Mamy mnóstwo wspaniałego malarstwa, ale zależało mi przede wszystkim na tym, żeby widz mógł przeżyć przygodę w kontakcie z opowiadaczami. Starałam się, żeby wszystkie obiekty jakoś ze sobą rozmawiały i chciałam podkreślić, że jeśli ktoś chce opowiedzieć jakąś historię, to nie zawsze musi to być wielka narracja, te mniejsze i bardziej intymne opowieści również mają duże znaczenie.
Zobacz także:
Zawodowcy i artyści nieprofesjonalni
Wśród twórców znane nazwiska takie jak malarz Zbigniew Makowski, artystka hafciarka Ewa Cieniak, graficzka Gosia Kulik czy malarka Agata Pałach-Bożek, a także artyści nieprofesjonalni: Ula Jagielnicka, z wykształcenia fizyczka, była dziennikarka, dziś zajmująca się sztuką animowania kolaży, Eugeniusz Krawczuk, złotnik i jubiler, malujący historię swojego życia, czy Maria Apoleika, absolwentka łódzkiej filmówki, autorka kultowych rysunków Psie Sucharki.
Marian Knapik (Grupa Janowska), Przysłowia polskie, 2022, fot. Krzysztof Szlapa.
Wielowymiarowa relacja słowa z obrazem
- Interesuje mnie gramatyka opowiadania, relacja słowa z obrazem. Te relacje mogą być różne, na przykład pisarze ilustrujący własne książki i malarze, którzy używają tekstu w swoich pracach – opowiada gość Czwórki. - Mamy w muzeum obraz ludowej mistyczki Weroniki Skiby, która przy pomocy form, kolorowych kształtów plusów i minusów, opowiada o siłach, które rządzą wszechświatem. To też jest przykład sztuki do opowiadania.
07:53 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzeum etno 22.12.mp3 "Obrazy do opowiadania" - rozmowa z kuratorką wystawy Olgą Budzan (Stacja Kultura/Czwórka)
"Obrazy do opowiadania" można oglądać do 23 lutego 2023 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Olga Budzan - kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Olga Budzan (kuratorka wystawy, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)
Data emisji: 22.12.2022
Godzina emisji: 11.15
kul