Smart7 - festiwale Europy łączą siły

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 19:17
Siedem europejskich festiwali z siedmiu różnych krajów połączyło siły tworząc Smart7 – sieć, której celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. Wszystko po to, by kino i festiwale filmowe wciąż trwały. 
Smart7 - by magia kina trwała
Smart7 - by magia kina trwałaFoto: shutterstock/Fer Gregory

Smart7 to wyjątkowy projekt na mapie świata. Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w tej sieci, jednocześnie będąc jej liderem. Filmowo-festiwalowe siły łączą: Litwa, Portugalia, Hiszpania, Polska, Rumunia i Islandia. 

- Smart7 powstaje dlatego, że pandemia zatrzęsła naszym światem, całym światem. Mamy do czynienia z potężną inwazją platform streamingowych, które rozkwitły dzięki pandemii. Dodatkowo za naszą wschodnią granicą trwa wojna, dotyka nas kryzys ekonomiczny. To wszystko dotyka też kina, dlatego łączymy siły - mówi Małgorzata Sadowska, dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. - Dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Możemy powiedzieć, że jest trudno, na pewno trudniej niż przed pandemią. Publiczność wróciła do kin po lockdownach, ale nie w takiej liczbie, w jakiej chodziła do kin wcześniej. Platformy streamingowe mają swoją ofertę, choć monolityczną, monokulturową. Mamy nadzieję, że kina już niedługo wrócą do swojej dawnej kondycji - dodaje. 

Małgorzata Sadowska przekonuje, że są takie filmy, których nie sposób oglądać na małym ekranie, dlatego kina muszą trwać. Zwraca też uwagę jak ważne jest wychodzenie z domu, bycie razem, dzielenie się doświadczeniami, a temu sprzyjają festiwale. - Platformy streamingowe mają ofertę dla widza, ale nie wszystko tam zobaczymy, kino autorskie, artystyczne, które my pokazujemy trafia chyba jedynie na naszą platformę - ocenia gość Kasi Dydo. - Oczywiście nie można mówić jeszcze o końcu kina, nie jest jeszcze tak źle. Niektóre filmy świetnie sobie radzą, choćby "Avatar" czy "W trójkącie". Jesteśmy w sytuacji zmiany, ale nie mocnego kryzysu - dodaje. 


Posłuchaj
18:55 czwórka stacja kultura 23.01.2023.mp3 O Smart7 - międzynarodowej sieci festiwali filmowych opowiada Małgorzata Sadowska, dyrektorka Nowych Horyzontów (Stacja Kultura/Czwórka)

 

7 festiwali dla wspólnej sprawy

Siedem festiwali filmowych w Smart7 połączyło siły żeby stworzyć sieć, którą łączą podobne wizje. - Byliśmy jednym z inicjatorów tego pomysłu, od początku jesteśmy w tym projekcie - przyznaje gość Czwórki. - Ta sieć to próba ucieczki do przodu, znalezienia sposobu, żebyśmy się rozwijali i żeby kultura filmowa i festiwalowa kwitły - dodaje. 

Małgorzata Sadowska nazywa Smart7 konstelacją niezależnych bytów, które łączą się ze sobą, współpracują. Każdy z siedmiu festiwalu w Smart7 jest imprezą średniej wielkości w swoim kraju, imprezą dość znaną, ale nie są to festiwale w Cannes czy Wenecji. - Wszyscy poszukujemy podobnej publiczności. Jesteśmy zainteresowani prezentacją kina artystycznego, promujemy ambitne kino z własnego kraju i wspieramy młodych twórców - podkreśla. - W ramach Smart7 będziemy wymieniać się wiedzą o festiwalach, dzielić się doświadczeniami, pomysłami, inspiracjami, praktykami. Będziemy podglądać siebie nawzajem, by się fajnie rozwijać - dodaje. 

Konkurs dla młodych, warsztaty dla branży

Smart7 nie zapomina też o młodych filmowych twórcach. Wszystkie szczegóły poznamy wkrótce, bo program wciąż jest tworzony, ale już dziś wiemy, że weźmie w nim udział 7 filmów, po jednym z każdego kraju. Organizatorzy wydarzenia mają na celu promocję młodych reżyserów i reżyserek. Pragną też by młodzi twórcy zostali ocenieni przez młode jury, któremu oddadzą głos. Finał konkursu ma się odbyć w Salonikach. 

W ramach Smart7 zorganizowane zostaną także warsztaty, szczególnie dla osób prężnie działających w festiwalowym zapleczu. - To spotkania dla działów promocji, produkcji, działów programowania. Już podczas rozmów nad Smart7 dostrzegamy liczne różnice w działaniu - przyznaje dyrektorka Nowych Horyzontów. - Cały czas dzielimy się doświadczeniami, obserwujemy - dodaje. 

Międzynarodowa inicjatywa patrząc na przyszłość kina nie zapomina o przyszłości świata i stawia na praktyki ekologiczne. - To kwestie, które ciągle definiujemy. Czy produkować ulotki i torby na festiwal? W jakiej formie tworzyć katalogi? Co z kopiami filmów? Będziemy się starali rozwikłać te kwestie - zdradza rozmówczyni Czwórki. 

Debiutu Smart7 możemy spodziewać się w grudniu 2023 roku.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Sadowska (dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Data emisji: 23.01.2023

Godz. emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Zmarł Jean-Luc Godard. Kończy się pewna epoka w kinie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 12:19
Francuski reżyser Jean-Luc Godard nazywany ojcem chrzestnym francuskiego kina Nowej Fali (fr. La Nouvelle Vague) zmarł we wtorek w wieku 91 lat. Już dziś świat kina mówi jasno: kino po Godardzie i bez Godarda już nigdy nie będzie takie samo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Babilon" od podszewki. Karolina Szymczak u boku Brada Pitta

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:14
Najnowszy film Damiena Chazelle'a już możemy oglądać w kinach. Warto zwrócić uwagę na rolę Polki, Karoliny Szymczak, która pojawia się u boku Brada Pitta, czym spełnia swoje dziecięce marzenie. 
rozwiń zwiń