- "Klub Smutnych Duchów" to powieść graficzna o młodych ludziach i dla młodzieży. Ale nie tylko - zdaniem tłumaczki Agnieszki Kalus warto, by przeczytali ją także rodzice i pedagodzy młodzieży
- Historia dwójki młodych ludzi, którzy poznają się na imprezie i zakładają klub, który ma zrzeszać takie osoby, jak oni
- Dziś na rynku są dwie części "Klubu Smutnych Duchów". Trzecia została już przetłumaczona, a jej wydanie zaplanowano jeszcze w tym roku.
"Klub smutnych duchów" porusza takie tematy jak nieśmiałość, poczucie bycia niewidocznym, samotność. - To komiks o młodych ludziach, którzy czują się niedopasowani. Są wycofani, introwertyczni, być może cierpią na depresję. Nie potrafią się odnaleźć na zwykłej młodzieżowej imprezie z tańcami. Zawsze siedzą w kącie - mówi tłumaczka Agnieszka Kalus, tłumaczka.
"Klub Smutnych Duchów" - historie z życia dwojga nastolatków
Bohaterami jest dwójka młodych ludzi, którzy znaleźli się w takiej właśnie sytuacji. - Uważają się za osoby niewidzialne, czyli tytułowe duchy - mówiła Agnieszka Kalus. - Autorka tej książki, Lize Meddings, tak właśnie ich przedstawiła: jako duchy. Dorysowała im oczy i usta, które wyrażają bardzo dużo emocji - zaznaczała gość Czwórki.
Sam to chłopak, który nie ma przyjaciół, jest przejęty swoją przyszłością i dużo się uczy. - Pewnego dnia dostaje zaproszenie na imprezę i długo "rozkminia", czy ma na nią pójść - opowiadała Agnieszka Kalus. - Decyduje się na ten krok i tam poznaje drugą osobę, która jest w tej samej sytuacji. Potem ich relacja przeradza się w przyjaźń.
To historia z pierwszej części powieści. - W drugiej Sam uznaje, że osób takich jak on i jego przyjaciółka jest wielu, dlatego zakłada Klub Smutnych Duchów - mówiła tłumaczka. - Ten klub istnieje naprawdę. Można znaleźć go w sieci i dołączyć.
Główni bohaterowie komiksu - niewidzialne postaci
- Postaci, które poznajemy w "Klubie Smutnych Duchów" są bardzo sympatyczne, fajne i kochane - mówiła Agnieszka Kalus. Książka narysowana jest prostą kreską, historia w niej opisana także jest niespieszna, ale jednocześnie daje nam bardzo dużo materiału do przemyśleń - tłumaczyła. - Praca nad tym komiksem przebiegała bardzo szybko, głównym założeniem było to, by treść zmieściła się w dymkach. Całość napisana jest jednak młodzieżowym językiem, zawiera wiele skrótów, dlatego w tłumaczeniu też mogłam sobie na to pozwolić - wspominała.
Książka dla młodzieży i nie tylko
Jak zaznaczała Agnieszka Kalus, to powieść nie tylko dla nastolatków, ale także ich rodziców i pedagogów. - Jako dorośli często zapominamy, jacy byliśmy nieśmiali i niepewni siebie jako dzieci. Być może będziemy mogli odnaleźć się w postaciach, opisanych w "Klubie Smutnych Duchów" - mówiła gość Czwórki. W obu książkach na końcu znajdziemy listę instytucji, do których młodzi ludzie w sytuacjach trudnych i kryzysowych mogą się zwracać po pomoc. Trzecia część "Klubu Smutnych Duchów" ma ukazać się na rynku jeszcze w tym roku.
10:15 duchy_PR4_AAC 2023_07_21-11-16-10.mp3 O książce "Klub Samotnych Duchów" opowiada Agnieszka Kalus (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 21.07.2023
Godzina emisji: 11.15
kd