- W Warszawie trwa 15. edycja festiwalu "Warszawa w budowie".
- Hasłem tegorocznej odsłony wydarzenia jest hasło "Zimno już było".
- Festiwalowi towarzyszy wystawa główna, którą można oglądać w Muzeum Woli.
"Warszawa w budowie" - czego dotyczy 15. edycja festiwalu?
Jak możemy przeczytać na stronie organizatora, 15. edycja festiwalu "Warszawa w budowie: Zimno już było” przygląda się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem - od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym.
- Na wystawie w Muzeum Woli organizowanej w ramach festiwalu "Warszawa w budowie", opowiadamy o tym w różnych kontekstach historycznym, społecznym, antropologicznym i psychologicznym - mówią Wanda Kaczor i Marta Żakowska, kuratorki wystawy głównej festiwalu Warszawa w Budowie
Co można zobaczyć na wystawie głównej?
Wystawa prezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawia dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami.
- Hasłem "Zimno już było" nie chcieliśmy siać paniki. To jest stwierdzenie faktu. Wystawę zaczynamy wykresem, który pokazuje, że nawet jeśli mamy jakieś lata, gdzie średnia temperatura jest niższa od średniej z ostatnich dwustu lat, to i tak tendencja jest rosnąca - tłumaczą kuratorki. - My chcemy o tym mówić. Bo mimo że świat może i mówi dużo na ten temat, to tak naprawdę niewiele się robi w kierunku ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Staramy się na tej wystawie pokazać, że to można zrobić i miasta mogą to zrobić.
Kto odpowiada za koncepcję wystawy w Muzeum Woli?
Wystawa opowiada o upale w mieście z różnych perspektyw - z wykorzystaniem badań naukowych, dokumentów historycznych oraz projektów artystycznych polskich i zagranicznych twórców. Za koncepcję architektoniczną wystawy odpowiada zespół Jana Strumiłły - uznanego polskiego architekta. Aranżacja przestrzeni pozwoli hasło tegorocznej edycji "Zimno już było" odczuć na własnej skórze. Zwiedzający przeniosą się do umęczonego upałem miasta - prowizorycznie osłoniętego blachą falistą i srebrną folią, zastawionego plastikowymi krzesłami ogrodowymi.
Zobacz także:
- Z jednej strony ta wystawa pokazuje, że jednak jesteśmy w takim procesie, który jest bez litości, ale z drugiej strony skupiamy się na rozwiązaniach, które miasto i jego mieszkańcy, mogą wprowadzać, praktykować w swoim życiu i na poziomie systemowym, żeby przetrwać - tłumaczą rozmówczynie Kasi Dydo. - Żeby jednak zapobiec dalszemu wzrostowi temperatur w takim wymiarze, w jakim możemy. Celowo też na przykład nie mamy dużej opowieści o wzroście emisji dwutlenku węgla, czyli o procesach, na które tak naprawdę jako jednostki teoretycznie nie mamy większego wpływu.
24:41 CZWORKA/Stacja Kultura - Warszawa w budowie: Zimno już było" 12.10.2023.mp3 "Warszawa w budowie: Zimno już było" - o 15. edycji festiwalu i wystawie opowiadają kuratorki wystawy głównej (Stacja Kultura/Czwórka)
W Muzeum Woli można zobaczyć też stworzone specjalnie na tę okazję prace Katarzyny Krakowiak-Bałki, Karoliny Breguły, Emanuela Leviego czy Kobasa Laksy. Zobaczymy tam także m.in. pracę Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku, obrazy Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego oraz słynny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej.
Wystawę można oglądać w Muzeum Woli do 24 marca 2024 roku.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Wanda Kaczor i Marta Żakowska (kuratorki wystawy głównej festiwalu Warszawa w Budowie)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 10.15
aw/mat.pras.