Nieznane na wystawach. Ruszamy w świat kultury

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 13:47
Piątkową "Stację Kultura" spędzimy w świecie sztuki. Ruszymy na wystawę "Ostatni nieznany ląd" Kamila Moskowczenko oraz na kolejną odsłonę projektu "Cieni Antropocenu". 
W Stacji kultura obcujemy ze sztuką
W "Stacji kultura" obcujemy ze sztukąFoto: shutterstock

Tuż po 10.00 w naszym studiu spotkamy się z Kamilem Moskowczenko, który zaprosi na swoją najnowszą wystawę "Ostatni nieznany ląd" w Galerii Aspekty w Warszawie. Malarstwo Moskowczenko jest próbą penetrowania rzeczywistości wewnętrznej. Jak sam mówi, jego obrazy są zapisem odczuć i relacjonowaniem intencji. Sięga do głębi, stara się zbadać i poznać zasoby ukryte we wnętrzu każdego z nas. Kieruje nim przekonanie, że człowiek poznał i odkrył już niemal wszystko. Ostatnim niezbadanym bastionem jesteśmy dla siebie my sami. Może to właśnie pora na konfrontację z Tajemnicą? O swojej wystawie, sztuce, malarstwie opowie w Czwórce sam autor. 

W drugiej godzinie audycji ruszymy na warszawską Pragę, gdzie już kolejny raz zagości projekt "Cienie Antropocenu". Wydarzenie będzie miało miejsce 4 i 5 listopada w godzinach wieczornych. "Cienie Antropocenu" to kolektywny projekt meandrujący w publicznej przestrzeni warszawskiej Pragi Północ. W pierwszej fazie projektu posiłkując się "Polską czerwoną księgą zwierząt" pomysłodawczyni i współtwórczyni Cieni Antropocenu, Aga Szreder, stworzyła swoiste "pomniki" czterech z nich. Instalacje po raz pierwszy zostały zaprezentowane w październiku 2020 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. Drugą fazą projektu, jest zaproszenie do współtworzenia "Cieni Antropocenu" poprzez kreację swoich własnych instalacji upamiętniających wymierające gatunki. Prace przeróżnych artystów pojawiają się w oknach, na witrynach sklepowych praskich sklepów, antykwariatów. Każdej odsłonie projektu towarzyszy spacer szlakiem cieni, o artyści opowiadają o znikających gatunkach i swoich pracach. 


***

Na "Stację Kultura" - w piątek (27.10.) o godz. 10.00 - zaprasza Adam Smolarek.

pj

Czytaj także

Malarstwo Północy. "To dużo więcej niż obrazy Edwarda Muncha"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 16:30
Dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie, ale w Polsce sztuka północy jak dotąd była nieznana. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowało wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". To pierwsza w tej części Europy przekrojowa prezentacja sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. 
rozwiń zwiń