- Budynek Atrium był jednym z pierwszych budynków biurowych na mapie Warszawy lat 90. XX wieku.
- Właściciel zdecydował o jego wyburzeniu. W pawilonie Zodiak, wydarzeniem "Benefis Atrium - żyj szybko, umieraj młodo", pożegnano budynek.
- Atrium było symbolem architektonicznym, ale też znakiem przemian społecznych lat 90.
Wielu powie, że kompleks budynków Atrium powinien pozostać na mapie Warszawy. Stało się jednak inaczej i budynek A został wyburzony. Zdecydowano się na pożegnanie tej bryły wyjątkowym "Benefisem Atrium - żyj szybko, umieraj młodo". To wystawa w ZODIAKU - Warszawskim Pawilonie Architektury. W ramach Benefisu przedstawione są dzieje Atrium nie tylko z czasu fizycznej obecności i funkcjonowania budynku na mapie miasta.
- Sam nasz pomysł to forma upamiętnienia, ale też przypomnienia całego tego założenia i jego historii - mówi Mateusz Włodarek z zespołu kuratorskiego Benefisu. - Atrium był jednym z pierwszych budynków na mapie Warszawy przeznaczonych dla biznesu, który rodził się w latach 90. Miał zagranicznego, szwedzkiego inwestora. Mówił o tym, jak w Polsce rodził się kapitalizm. Był też symbolem przemian w krajobrazie Warszawy.
Zuzanna Milczarek, współkuratorka wydarzenia, podkreślała, że niezwykła była też lokalizacja Atrium. Kompleks budynków stanął na Woli, która była nazywana "Dzikim Zachodem", dzielnicą niebezpieczną, chaotyczną. - Atrium stanęło wzdłuż al. Jana Pawła - przypomina. - Było zapowiedzią zmian, których na Woli dziś doświadczamy z dużą intensywnością. To tu dziś lokuje się duży biznes, powstaje mieszkaniówka premium.
18:05 czwórka stacja kultura 03.11.2023 11.15.mp3 Budynek Atrium - symbol biznesu i zmian społecznych lat 90. (Stacja Kultura/Czwórka)
W latach 90. tworzyła się nowa klasa - klasa biznesowa. Benefis Atrium jest pożegnaniem tamtego czasu.
Goście Adama Smolarka podkreślają, że Atrium spotkało się z bardzo miłym przyjęciem mieszkańców. Dostało także tytuł "Ulubieńca Warszawy". Przypominają, że to samo biuro projektowe odpowiadało również za budynek pierwszego w Warszawie fast fooda, który był przyklejony do Sezamu.
Dziś budynki kompleksu przestały spełniać potrzeby właściciela działki, stąd decyzja o ich wyburzeniu i stworzeniu w tym miejscu innej architektury.
Atrium było świadkiem przemian, miejscem wielu eventów, przyjęć. Zachowane fotografie z tych wydarzeń wpłynęły też na kształt "Benefisu Atrium", który przygotowano w Zodiaku.
W Warszawie cały czas trwają prace nad stworzeniem studium, którego częścią jest lista Dóbr Dziedzictwa Kultury Współczesnej. Niestety to się opóźnia, a kolejne budynki są wyburzane. - Moda na postmodernizm sprawia, że zauważamy te budynki, choć prawnie wciąż nie ma narzędzi, by je chronić - mówi gość Adama Smolarka. - Dobrą wiadomością w przypadku Atrium jest to, że po decyzji o rozbiórce i wyprowadzce biurowych użytkowników właściciel udostępnił tymczasowo budynek A Atrium Business Center uchodźcom wojennym z Ukrainy. Dzięki działaniom Fundacji BRDA 215 różowych okien wymontowanych z burzonego budynku trafiło do zniszczonych przez Rosjan obwodów w Ukrainie i zyskało nowe życie w domach mieszkalnych.
Wystawę można oglądać do 12 listopada.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Goście: Zuzanna Milczarek i Mateusz Włodarek
Data emisji: 03.11.2023
Godzina emisji: 11.15
pj