Klasyka polskiej kinematografii w kinach studyjnych. Co można będzie obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:50
Startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. - Tym razem poznamy produkcje i twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.
W ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni widzowie będą mogli się zapoznać z klasyką polskiej kinematografii.
W ramach przeglądu "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni" widzowie będą mogli się zapoznać z klasyką polskiej kinematografii.Foto: shutterstock/Mr.Music
  • W kinach studyjnych w całej Polsce startuje przegląd "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni".
  • Widzowie będą mogli obejrzeć dziesięć filmów i zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. 
  • Obrazem otwierającym przegląd jest film "Koniec lata" w reżyserii Tadeusza Konwickiego. 
  • O przeglądzie opowiada Tomasz Kolankiewicz, kurator przeglądu i filmoznawca.

W lutym 2024 roku startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu widzowie będą mogli zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii na dużym ekranie. - Tym razem poznamy produkcje, twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.


Klasyka polskiego kina na dużym ekranie

Po sukcesie pierwszej edycji "Krótkiej historii polskiego kina" czas na część drugą. Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na "Krótką historię polskiego kina część II: twórcy osobni".

- W pierwszym sezonie pokazywaliśmy filmy najważniejszych i najgłośniejszych twórców polskiej kinematografii. To były też takie filmy, które dobrze pokazywały rozwój najważniejszych nurtów artystycznych w polskim kinie i polskiej szkoły filmowej, takie jak "kino moralnego niepokoju" - opowiada gość Czwórki. - W drugim sezonie skoncentrowałem się na tzw. twórcach osobnych, czyli takich osobach, które nie bardzo wpisywały się w jakieś nurty, natomiast niesłychanie oryginalnych i takich, których filmy można poznać od razu po jednej sekwencji, czasem nawet jednym ujęciu. To reżyserzy, którzy robią filmy bardzo osobiste, które mają bardzo mocny artystyczny, indywidualny styl.

 

Źr. YouTube/1962 Knife in the Water Official Trailer 1 Zespol Filmowy


"Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni" - gdzie zobaczyć? 

Przegląd "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni" odbędzie w ponad 70 kinach w całej Polsce. Za wybór repertuaru odpowiedzialny jest Tomasz Kolankiewicz, który przyznaje, że nie było to łatwe zadanie.

- Podobnie jak ostatnim razem, takich przeglądów można by ułożyć kilka. Ja też bardzo konsekwentnie starałem się nie powielać nazwisk tych twórców, którzy pojawili się w pierwszym sezonie - tłumaczy gość Czwórki. - Natomiast całe szczęście tutaj ławka jest bardzo długa i naprawdę miałem z czego wybierać.


Źr. YouTube/TRZECIA CZĘŚĆ NOCY | Trailer | The Third Part of the Night


"Ostatni dzień lata" na otwarcie przeglądu

Przegląd rozpocznie dzieło Tadeusza Konwickiego "Ostatni dzień lata" i jak zaznacza filmoznawca, dobór filmów nie jest przypadkowy. - Ułożyłem ten przegląd chronologicznie po to, żeby widzowie, którzy będą go oglądać, mieli też pewnego rodzaju obraz tego, jak ewoluowała forma filmowa polskiej kinematografii - wyjaśnia. - Zaczynamy od debiutu Tadeusza Konwickiego, filmu z 1958 roku, co warto tutaj podkreślić. Jest to rok przed tym słynnym sezonem 59/60, kiedy wybucha na świecie francuska Nowa Fala. Ten film tak naprawdę jest właśnie zrealizowany w sposób bardzo nowofalowy, więc w pewnym sensie on jest nawet prekursorski. 


Posłuchaj
23:09 CZWORKA?Stacja kutlura_historia kina_ (mp3) 2024_02_07-10-06-52.mp3 O Przeglądzie "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni" mówi jego kurator Tomasz Kolankiewicz (Stacja kultura/Czwórka)

 

Tomasz Kolankiewicz zaznacza, że filmy w ostatnich latach zostały odrestaurowane cyfrowo, a oglądanie ich w kinie ma teraz zupełnie inny wymiar. W przeglądzie prezentowane będą dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła.

Filmy wyświetlane w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni":

  • "Ostatni dzień lata", reż. Tadeusz Konwicki, 1958 (luty)
  • "Nóż w wodzie", reż. Roman Polański, 1962 (marzec)
  • "Ręce do góry", reż. Jerzy Skolimowski, 1967 (kwiecień)
  • "Słońce wschodzi raz na dzień", reż. Henryk Kluba, 1967 (maj)
  • "Trzecia część nocy", reż. Andrzej Żuławski, 1971 (czerwiec)
  • "Na wylot", reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972 (lipiec)
  • "Rejs", reż. Marek Piwowski, 1970 (sierpień)
  • "Konopielka", reż. Witold Leszczyński, 1982 (wrzesień)
  • "Krzyk", reż. Barbara Sass, 1983 (październik)
  • "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", reż. Piotr Szulkin, 1984 (listopad)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Tomasz Kolankiewicz (kurator przeglądu i filmoznawca)

Data emisji: 07.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/wmkor

Czytaj także

Krótka historia polskiego kina. Nie tylko filmowe klasyki na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 14:27
"Popiół i diament", "Nikt nie woła", "Sanatorium pod klepsydrą", czy "Zezowate szczęście" - to kilka spośród filmów, które zobaczymy w ramach przeglądu "Krótka historia polskiego kina", realizowanego w niemal 80 kinach w Polsce.
rozwiń zwiń