Rolki z Kafką. Pisarz jest tak popularny, jak współcześni idole młodych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 14:16
Franz Kafka święci triumfy w mediach społecznościowych. Młode pokolenie wraca do twórczości literata i odnajduje w niej niezwykle aktualne wątki, świetnie komentujące ich współczesność. 
Pomnik Franza Kafki w Pradze
Pomnik Franza Kafki w PradzeFoto: Shutterstock/K.O.Photography
  • Franz Kafka to w ostatnim czasie postać niezwykle popularna w mediach społecznościowych. 
  • Social media pełne są postów i rolek na temat jego twórczości, ale też biografii. 
  • Młodzi szczególnie cenią "Przemianę", w której odnajdują komentarze do otaczającego ich świata. 


W ostatnim czasie twórczość, ale i biografia Franza Kafki, niemieckojęzycznego pisarza pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związanego z Pragą, jest bardzo popularna w mediach społecznościowych. Powstają rolki, recenzje, opowieści o jego pisarstwie i życiu. 

Franz Kafka w social mediach

- W tym chodzi o to, jak ten Kafka jest opowiadamy. Dziś jest go sporo w social mediach - przyznaje Karol Jachymek, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS. - Jest mnóstwo trenów związanych z tą postacią. Filmy na Tiktoku opowiadają Kafkę i jego twórczość takim językiem i w taki sposób, jaki jest zrozumiały dla młodych. Mówiąc o języku zrozumiałym dla młodych mówię o wartościach, poruszanych tematach, problemach, które żywo grają z niepokojami i lękami współczesnych młodych osób.  


Posłuchaj
17:24 czwórka stacja kultura 28.06.2024 karol jachymen 10.13.mp3 O popularności Franza Kafki w mediach społecznościowych opowiada Karol Jachymek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Lekturą, która rozpala zmysły młodych wcale nie jest "Proces", a nieco krótsza "Przemiana". - Młodzi widzą w niej wiele na temat współczesność, kapitalizmu, uwięzienia w systemie - mówi gość Weroniki Puszkar. - Ta szczelina, ten punkt odczytania Kafki przemówił do młodych osób. To dowód na to, że duża, silna literatura z mocnym przesłaniem jest czymś, co trafia do ludzi niezależnie od ich wieku i czasu, w którym żyją. 

Bohater "Przemiany" stworzony przez Franza Kafkę, z pewnością nie byłby dziś zaliczony do pokolenia Z, jest nieco starszy. Pewnego dnia budzi się jako owad, a najważniejszym jego problemem staje się niemożność pójścia do pracy, której nienawidzi. 

- Tu nie chodzi o wiek, a przesłanie i samego Kafkę. Część osób jego postać mitologizuje, sprawia, że pisarz robi się jeszcze bardziej tajemnicy niż naprawdę był - przyznaje Karol Jachymek. - "Przemianę" łatwo dziś czytać w kontekście kapitalizmu i tego, jakie lęki są współcześnie z nim związane, czyli istotną, rzeczywistą obawę o przyszłość. 

Gość Czwórki przywołuje raporty dotyczące młodych osób, z których jasno wynika, że kwestia pracy, przyszłości, możliwości utrzymania się na rynku to coś co niepokoi. - Praca powinna być stabilna, dawać gwarancję i możliwość utrzymywania się... Tę współczesność, pełną niepewności odnajdujemy w tekście Kafki. 

Twórcy internetowi opowiadają o Franzu Kafce w przeróżnych formach - są posty, rolki, tiktoki, filmy, recenzje, edity. Są opowieści o biografii artysty, jego twórczości literackiej, o jego szkicach, ale też wycieczki szlakiem Kafki po Pradze. - Jego obecność w mediach społecznościowych jest dziś podobna do obecności innych idoli młodych, tylko że jego osobiście tam nie ma - zauważa Karol Jachymek. 



Warto zadać sobie pytanie czy Franz Kafka, albo niemniej popularna w social mediach Jane Austen, byliby dobrymi influencami, idolami i odnaleźli się w mediach społecznościowych. A może to Krzysztof Kamil Baczyński by się w nich sprawdził?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Karol Jachymek (kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 10.11

pj

Czytaj także

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:42
- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weronika Marczak o sadze "Rodzina Monet": najpierw pisałam ją dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:20
Miliony czytelników w sieci i tysiące w "realu". "Rodzina Monet" bije rekordy popularności nie tylko wśród nastolatków. Właśnie ukazał się drugi tom sagi, o której autorka - Weronika A. Marczak - mówi, że była pisana tylko dla zabawy.  
rozwiń zwiń