Wrak Titanica w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 10:41
Wystawa poświęcona najsłynniejszemu transatlantykowi już w Warszawie. "TITANIC: The Artifact Exhibition" to największa na świecie ekspozycja poświęcona sławnemu Titanicowi. O wystawie eksponatów i artefaktów odzyskanych z wraku liniowca brytyjskiej poczty królewskiej opowie Krzysztof Mędrala we wtorkowej audycji "Stacja Kultura".
Co zostało odzyskane z wraku Titanica?
Co zostało odzyskane z wraku Titanica?Foto: Shutterstock/Melissa Herzog

Wystawa "TITANIC: The Artifact Exhibition" w Soho Art Center w Warszawie rozpoczęła się 1 września. Do tej pory wystawę zobaczyło już ponad 35 mln widzów na całym świecie. Na ekspozycji o powierzchni 1500 m kw. udostępnionych zostało ponad 160 autentycznych artefaktów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie Atlantyku.

Niektóre ze skarbów będą prezentowane po raz pierwszy w Europie! Wśród nich między innymi jedyny na świecie zachowany cherubin – figura anioła, która niegdyś zdobiła majestatyczne drewniane schody Titanica. Zaprezentowane zostaną również imponujące stalowe drzwi, którymi pasażerowie wchodzili na pokład statku.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @wystawa_titanic_pl

Już o godz. 18.00 o wystawie, w audycji "Stacja Kultura", opowie Krzysztof Mędrala - pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych z Titanikiem.

Po godz. 18.30 Bartek Bartos przedstawi słuchaczom wrocławski "Kinomural". Podczas tego wydarzenia - 21 i 22 września - wrocławskie kamienice po raz kolejny przemienią się w wielkoformatowe ekrany. Zostaną na nich zaprezentowane prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata. Każdy, kto choć raz wziął udział w "Kinomuralu", zgodzi się, że w tym roku na publiczność czekają dwie niepowtarzalne noce wypełnione świetnym programem, emocjami i wspólnym oglądaniem ruchomych murali.  

Po godz. 19.00 poruszymy temat kina dokumentalnego kobiet. Czym jest współczesne, feministyczne kino non-fiction - w jaki sposób różni się od filmów tworzonych przez mężczyzn? Czy takie podziały w sztuce filmowej są konieczne? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć filmowe reżyserki - Ewelina Węgiel, Maria Nitek i Emi Buchwald.

***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" we wtorek (3.09) o godz. 18.00 zaprasza Katarzyna Dydo.

kajz/kmp

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Millenium Docs Against Gravity 2024: edycja, jak za dawnych, dobrych czasów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 16:20
21. Festiwal Millenium Docs Against Gravity , którego patronem medialnym było Polskie Radio, zbliża się już do końca. Wyniki i nagrodzone tytuły oraz twórców poznaliśmy już we czwartek, 16 maja, wieczorem. O wstępne podsumowanie imprezy swojego gościa poprosiła Katarzyna Borowiecka
rozwiń zwiń