- Malta Festival 2024 odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-15 września.
- W programie festiwalu w tym roku znalazło się m.in. spotkanie z noblistą Orhanem Pamukiem, spektakl wyreżyserowany przez Tima Robbinsa, opera klimatyczna nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji oraz koncert Karela Dust.
- Agata Kołacz, kuratorka festiwalu Malta, opowiada o tym, jakie jeszcze atrakcje złożyły się na program tegorocznej edycji.
34. edycja Malta Festival rozpocznie się już 7 i potrwa do 15 września. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w tej części Europy, które od lat pokazuje najciekawsze zjawiska ze świata teatru, sztuki współczesnej i muzyki.
Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna - pierwszy raz organizuje ją fundacja Dominiki Kulczyk. Inny niż zwykle jest też termin wydarzenia.
- Wrzesień to jest, jak mówi Dominika Kulczyk, miesiąc plonów. Miesiąc, w którym owoce mają najpełniejszy smak. Malta w tym roku odradza się we wrześniu, a nie w czerwcu, jak to zawsze było. Pracując jako nowy zespół Malta Festival, potrzebowaliśmy czasu, żeby wypracować model, w którym chcemy tę edycję przeprowadzić - mówi Agata Kołacz, kuratorka festiwalu Malta.
Organizatorzy mają również nadzieję, że tegoroczna odsłona festiwalu przyciągnie nową publiczność.
- Nasz program adresowany jest do bardzo różnych grup pokoleniowych i grup zainteresowań. Jest to program bardzo otwarty na rozmowę, dialog i też świadomość, że w dialogu mogą być obecne różne punkty widzenia. Mam nadzieję, że budowanie tej społeczności, które rozpoczynamy na nowo wraz z tą edycją, będzie przynosiło owoce - mówi gościni "Stacji Kultura".
Spektakle z klimatycznym przesłaniem
Na program tegorocznej edycji Festiwalu złożyły się m.in. spektakle teatralne, performance, koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, warsztaty i spotkania z artystami.
Jedną z największych festiwalowych atrakcji będzie pokaz nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale w Wenecji opery "Sun&Sea" stworzonej przez Linę Lapelyte, Vaivę Grainyte i Rugile Barzdziukaite.
- To spektakl, który wyrósł ze sztuk wizualnych i który w każdym z miejsc, gdzie jest pokazywany, odradza się na nowo, ponieważ stara się odzwierciedlić rodzaj lokalności i reprezentacji tych miejsc. Opowiada historię kruchości człowieka i portretuje nasze zachowania, z których wynikają konsekwencje dla planety - tłumaczy Agata Kołacz.
Podczas festiwalu zobaczymy też m.in. muzyczny spektakl "Il Cimento dell’Armonia e dell’Inventione" brukselskiej grupy Rosas Anne Teresy De Keersmaeker oparty na "Czterech porach roku" Vivaldiego. To przedstawienie również podejmuje wątki dot. zmian klimatycznych.
Wielkie nazwiska wśród gości Malta Festival 2024 - Pamuk i Robbins
Jedną z największych festiwalowych gwiazd będzie Orhan Pamuk - laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2006. Pisarz najpierw weźmie udział w premierze opery "Ja, Şeküre", opartej na motywach jego powieści "Nazywam się Czerwień", a następnie w spotkaniu z publicznością, które poprowadzi Michał Nogaś.
Gwiazdą tegorocznej Malty będzie również znakomity aktor, scenarzysta, muzyk i producent Tim Robbins, który wraz ze swoją grupą teatralną Actor’s Gang pokaże w Poznaniu reżyserowany przez siebie grecki wodewil "Do góry nogami".
Zobacz także:
Festival Malta i siła kobiet
Jednym z kluczowych filarów programu tegorocznej edycji Malta Festival są działania prokobiece, w tym warsztaty, wystawy, performance oraz rozmowy o kobiecości i pokonywaniu przeciwności, o których nadal mało się mówi w przestrzeni publicznej i które, jak mówi Agata Kołacz, nadal pozostają w sferze tabu. Tematami dyskusji będą m.in. menopauza i endometrioza.
- Bardzo wiele z głównych punktów programu stworzyły kobiety i tę kobiecą perspektywę tam prezentują. Zobaczymy m.in. melodramat Ani Smolar i spektakl, w którym gra Maria Seweryn. Mamy też w programie Mirę Mańkę, która rozpisała sonet Szekspira na chór głuchych i słyszących - zapowiada Agata Kołacz.
W festiwalowym segmencie zatytułowanym "Głosy kobiet" odbędą się również spotkania z pisarkami, w tym z Miriam Toews czy Amandą Lee Koe.
Wyraz kobiecej energii będzie można dać też m.in. poprzez udział w podejmującym temat menstruacji performansie Moniki Kozub "Period Celebration Party".
- Jest to bal kostiumowy, podczas którego każda osoba uczestnicząca będzie mogła oddać hołd życiodajnemu potencjałowi menstruacji. Celebrować będziemy ten odnawialny cykl. Dlatego ubieramy się na ten bal w czerwień i złoto - tłumaczy gościni Czwórki.
Malta Festival to także koncert i muzyka klubowa
Muzyczny line-up tegorocznej Malty zasiliły takie gwiazdy, jak Parov Stelar, Kerala Dust i Anohni. W programie wydarzenia znalazły się też m.in. koncerty, Jalen Ngonda i Hollow Coves oraz występ L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, u boku którego wystąpią gościnnie Kayah i Kwiat Jabłoni.
Repertuar 34. edycji festiwalu ubarwią również DJ sety przedstawicielek i przedstawicieli sceny klubowej z całego świata, w tym jedna z czołowych postaci w świecie tech house’u i electroclashu – Tiga. Swój DJ set zagrają też Poté, DTM Funk, Jamz Supernova, Elisa Bee, Tash LC, u.r.trax i Broodoo Ramses.
Posłuchaj
35:59 stacja kultura/czwórka stacja 1.09.2024 O tym, jakie jeszcze atrakcje złożyły się na program tegorocznej edycji Malta Festival, opowiada Agata Kołacz, kuratorka festiwalu
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Agata Kołacz (kuratorka festiwalu Malta, menadżerka kultury i dyrektorka kultury i sztuki Kulczyk Foundation)
Data emisji: 01.09.2024
Godzina emisji: 18.11
AGJ/wmkor