Wielkie smarowanie kontra sztuka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 12:40
Czy wielkoformatowe obrazy malowane bezpośrednio na elewacjach starych kamienic to dobry pomysł? Tak, a przekonać się można o tym w Łodzi, dzięki Galerii Urban Forms.
Audio

- Galeria Urban Forms to wielkoformatowe murale i obiekty sztuki ulicznej, umieszczone w ścisłym centrum naszego miasta. Nie jest to wielkie "smarowanie" ścian, to wielkoformatowe obrazy wykonane przez artystów światowej sławy, z najwyższej półki – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, organizatorka Galerii Urban Forms. To inicjatywa artystyczna, która powstała w 2009 roku Łodzi.

Zdaniem Latuszewskiej-Syrdy, Łódź jest wymarzonym miejscem do przeprowadzenia muralowej akcji. – Ogromne puste ściany mamy w samym centrum miasta. To idealnie sprzyja, by malować na nich wielkoformatowe obrazy - mówi w Czwórce organizatorka.

Ekspozycja składać się będzie ze ściennych malowideł tworzonych przez wybitnych reprezentantów malarstwa wielkoformatowego z całego świata. W ciągu najbliższych lat projekt ma zostać poszerzony o inne obiekty sztuki miejskiej, takie jak rzeźba, instalacja, biżuteria uliczna.

Projekt będzie realizowany etapami. I etap to wykonanie 6 wielkoformatowych murali przez  artystów o międzynarodowej sławie, którzy wypracowali swoją własną, charakterystyczną markę, zauważoną przez najpoważniejsze instytucje sztuki na świecie. Organizatorzy Urban Forms chcą stworzyć przestrzeń i szanse na prezentację najciekawszych polskich twórców, toteż kilka murali w całym projekcie stworzy elita sztuki miejskiej w naszym kraju.

Street art jest bezsprzecznie jednym z najpotężniejszych ruchów artystycznych, zarówno na płaszczyźnie współczesnej kultury, jak i historii sztuki w generalnym ujęciu. Na całym świecie organizowane są różnego rodzaju festiwale sztuki miejskiej, przeglądy najważniejszych street artystów, publikowane są specjalne wydawnictwa prezentujące przykłady prac poszczególnych twórców, a sam street art stał się tematem wielu dyskusji na gruncie społeczno-socjologicznym. Należy jednak rozróżnić środowiskowe imprezy graffiti, związane z subkulturą hip hopu i poważne przedsięwzięcia artystyczne, które prezentują złożoną i wielopłaszczyznową sztukę. Wielkoformatowe murale tworzą zwarte, wielowymiarowe kompozycje malarskie, dzięki czemu ich odbiorcami nie są wyłącznie ludzie związani z kulturą hip-hopu, czy estetyką graffiti, ale znacznie szersze grono widzów, nie mających z tą kulturą bliższego związku.

KaW/materiały prasowe/pg

Zobacz więcej na temat: grunty kawa Łódź patronat
Czytaj także

Murale dla Skłodowskiej! (galerie)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 14:49
Rok 2011 jest rokiem Marii Curie-Skłodowskiej. Obok licznych wydarzeń i konferencji powstaje też morze murali poświęconych noblistce. Najnowszy na warszawskim Muranowie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy ścienne ozdobą blokowiska (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 12:38
Chcąc ożywić blokowisko, umożliwili jego mieszkańcom codzienne obcowanie ze sztuką. Gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja wielkoformatowych murali, która zachwyca nie tylko Polaków, ale i obcokrajowców?
rozwiń zwiń