Żeby rozładować stres ulepiły generalskiego bałwana

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 14:02
Relacja opozycjonistek internowanych w grudniu 1981 roku, to jedna z historii zebranych w książce "13 wspomnień ze stanu wojennego". O pracach nad nią opowiedzieli w Czwórce jej autorzy.
Audio
  • Autorzy o książce "13 wspomnień ze stanu wojennego"

- My już pięć lat temu rozmawialiśmy z bardzo ciekawymi osobami, które były internowane w stanie wojennym, Mieliśmy sporo zebranych historii, ale jakoś wtedy nie było w Polsce klimatu na taką lżejszą rozmowę o stanie wojennym – mówiła w Czwórce Katarzyna Świdrak, współautorka pozycji "13 wspomnień ze stanu wojennego".

Dziennikarka, która z mężem Krzysztofem Świdrakiem w poprzednich książkach przepytała znane osoby na okoliczność ich zapachowych i słuchowych przygód, tym razem wspólnie ze swoim partnerem oddała głos ludziom spoza pierwszych stron gazet.

- Uważamy, że historie najlepiej poznawać przez pryzmat zwykłych ludzi, którzy nie pchają się przed kamery, to są tacy ludzie, z którymi mijamy się w osiedlowym warzywniaku i nie wiemy nawet jaką historię przeszli – mówił w "Stacji kultura" Krzysztof Świdrak.

Jedna z zawartych w książce historii opowiada o kobietach internowanych w ekskluzywnym jak na owe czasy ośrodku wczasowym. Panie chcąc rozładować napięcie związane z rozłąką i zamknięciem ulepiły na tarasie budynku bałwana, któremu nałożyły czarne okulary i nadały generalskie dystynkcje.

- Pointa tej historii jest taka, że żołnierze pilnujący kobiet kazali natychmiast zlikwidować bałwana. A one powiedziały: Jak to generała mamy zlikwidować?! Sami go zlikwidujcie! Ostatecznie bałwana rozpuściło słońce – opowiadał gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.

Więcej na temat książki w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Beata Tadla: dzieci marzyły o tym, co za żelazną kurtyną

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:12
Dziennikarka opowiada w Czwórce o swojej najnowszej książce "Niedziela bez Teleranka", w której przywołuje wspomnienia związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź jak Chris Niedenthal - rozstrzygnięcie konkursu i galeria fotografii

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 23:00
Zobaczcie, jak stan wojenny wyglądał w obiektywach polskich fotografów oraz fotoamatorów. I przystąpcie do naszego konkursu, którego datę zakończenia przesuwamy na poniedziałek 19 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lata siedemdziesiąte tragiczniejsze niż stan wojenny"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 09:59
Po stanie wojennym były okresy lepsze i gorsze, gdy pojawiała się jakaś nadzieja. O takich okresach nie można mówić po grudniu '70.
rozwiń zwiń