Znani z nietypowych formatów, w których wydają muzykę, Flaming Lips ogłosili, że następna porcja ich muzyki ukaże się w postaci przenośnej pamięci USB zapakowanej w… jadalną żelatynową czaszkę z mózgiem. Według wyjaśnień lidera amerykańskiej grupy, Wayne’a Coyne’a, „opakowanie” będzie naturalnych rozmiarów, a w środku znajdować się będzie pamięć USB z 3 nowymi utworami. Coyne, którego zespół już wcześniej zapowiedział wydawanie przez cały 2011 rok muzyki w nietypowych formatach, zdradził też, że planuje współpracę z takimi artystami jak James Murphy (LCD Soundsystem), Lee Ranaldo (Sonic Youth) czy… uwaga, Jimmy Page. W zeszłym miesiącu zespół, wolny od zobowiązań wobec wytwórni, wydał utwór "Two Blobs Fucking", który powinien być odtwarzany w 12 oknach youtube’a (albo na 12 iPhone’ach) jednocześnie.
Sprawdźmy, w co jeszcze można zapakować… muzykę.
Velvet Underground – Velvet Underground
Okładkowy klasyk. Samo opakowanie może nie szokuje, ale wrażenie robi fakt, że zaprojektował je Andy Warhol. Było to więc małe, powielone w tysiącach egzemplarzy, dzieło sztuki. Napis na okładce zachęca do zdjęcia skórki-naklejki z banana: "powoli obierz i zobacz". Na zdjeciu wersja okładki z 5-płytowego boxu zatytułowanego "Peel Slowly And See".
Public Image Ltd. – Metal Box
Wydany w 1979 album post-punkowej grupy Public Image Ltd. opakowany został w "metalowe pudełko" zaprojektowane przez Dennisa Morrisa. Inną opcją obłożenia płyty był… papier ścierny, jednak ze względu na to, że taka okładka niszczyłaby w transporcie wszystkie inne, nie zdecydowano się na to rozwiązanie. Płyta doczekała się wielu hołdów. W metalowe pudełko swoją płytę zapakował m.in. amerykański zespół post-hardcore’owy Big Black.
Durutti Column – The Return of Durutti Column
Pomysł P.I.L., z papierem ściernym, spodobał się innej brytyjskiej kapeli wyrosłej z punk-rocka czyli Durutti Column z Manchesteru. Płyta ukazała się we wzorowanej na warholowskiej "Fabryce" kultowej wytwórni Factory, która wydawała m.in. także Joy Division i New Order. Za projekt graficzny okładek Factory odpowiadał John Saville, dziś artysta kreujący wizerunek Manchesteru.
Księżyc – Księżyc
Wydana po raz pierwszy w 1996 roku na kasecie i winylu płyta folkowego składu z Lublina została opakowana w używany w średniowieczu papier czerpany a napisy na okładce wykonano ręcznie. Płyta została wydana w wytwórni Obuh Records i przez pewien czas, do wznowienia na CD w 2004 roku, była uznawana za wielki rarytas.
Spiritualized – Ladies And Gentlemen We Are Floating In Space
Artwork wydanej w 1997 roku płyty brytyjskiego zespołu space rockowego przypominał opakowania od lekarstw na receptę. Do albumu dołączono fachowe porady dotyczące bezpiecznego użytkowania muzyki Spiritualized.
Tristan Perich – 1-Bit Music
Kompozytor Tristan Perich nagrał w latach 2004-2005 pierwszą serię kompozycji, zarejestrowanej w rozdzielczości 1 bita, najniższej możliwej jakości muzyki cyfrowej. Artwork płyty stanowi elektroniczny układ przymocowany do pudełka od płyty CD z wejściem słuchawkowym. I to ten układ "wykonuje" dźwięki w czasie słuchania.
Bad Sector & Astro - Idio Blast
Płytę rosyjskiego projektu ambientowo-elektronicznego z 2005 roku wydano w specjalnym kartonowym trójwymiarowym opakowaniu, które należy samodzielnie złożyć, według dołączonej instrukcji.
Asi Mina – Wszystko Mam! Tylko Gdzie?
Słynąca z projektowania oryginalnych artworków wytwórnia mik.musik wydała płytę Asi Bronisławskiej (grającej też w zespole The Complainers). Została ona opakowana w reklamówkę, mniej więcej taką jaką można dostać w drogerii albo Empiku.
Gang Of Four – Content
Ekskluzywne wydanie płyty powracającego po latach zespołu z Leeds zostało wydane – jak przystało na post-punkową grupę z tej samej sceny co Public Image – w metalowym boksie. Do płyty dołączono m.in.… próbki krwi muzyków.
(kow)