Kino meksykańskie na festiwalu Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 11:30
- To kino świeże, które wprowadza elementy dokumentalne i z bliska pokazuje bohaterów - mówiła w Czwórce Joanna Łapińska, dyrektor artystyczny XII edycji imprezy.
Audio
  • Joanna Łapińska o XII edycji festiwalu Nowe Horyzonty

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się w dniach 19-29 lipca. Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazł się przegląd najciekawszych meksykańskich filmów z ostatnich lat.

- Pokażemy 15 obrazów, które od 2005 roku określały charakter kina meksykańskiego i były pokazywane na najważniejszych festiwalach - opowiadała w "Stacji kultura" Joanna Łapińska. Wśród nich znalazły się dzieła klasycznych już reżyserów: Amata Escalante, Nicolasa Peredy, czy Carlosa Reygadasa; a także młodych wilków meksykańskiego kina, jak Daniel Schneider, Jose Alvarez, Michel Lipkes, czy Matias Meyer.

-  Udało nam się pokazać, że ta grupa ma wiele wspólnych mianowników. To kino świeże, które wprowadza elementy dokumentalne i z bliska pokazuje bohaterów. Wspólnym mianownikiem jest także mistrz, z którego dorobku czerpią  młodsi twórcy. Mam na myśli Carlosa Reygadasa, który podczas Festiwalu będzie miał retrospektywę - opowiadał gość "Stacji kultura"

Paradokumentalna otoczka towarzyszyła będzie również sekcji mokumentów, czyli fikcyjnych dokumentów, którym twórcy usiłowali nadać walory prawdopodobieństwa. - One zawsze odkrywają jakiś skandal i tajemnicę. Pokażemy najnowsze mokumenty, ale też kilka filmów klasycznych - mówiła Łapińska.

Więcej na temat tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty dowiesz się, słuchając nagrania audycji "Stacja Kultura".

bch

Czytaj także

"Warszawa" powstała z tęsknoty za polską dziewczyną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:10
Znany z udziału w filmie Woody’ego Allena, hiszpański zespół Giulia y los Tellarini opowiedział nowym teledysku, którego akcja dzieje się na stołecznej starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoska Mekka designerów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:00
Polski design to design europejski - nie mamy się czego wstydzić, ale wciąż czekamy na rozpoznawalne w świecie nazwiska projektantów.
rozwiń zwiń