Światowi kandydaci do Oscarów na festiwalu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 13:37
Nie tylko Ameryka i Europa robią dobre filmy. Na Festiwalu Filmy Świata Ale Kino + będzie można zobaczyć aż 5 kandydatów do tegorocznych Oscarów.

Już jutro w Warszawie startuje festiwal Filmy Świata Ale Kino + , później odwiedzi również Poznań, Gdańsk, Wrocław i Kraków. Jak się okazuje, poza Stanami, Europą i Bollywood, są też inne miejsca, w których produkowane są dobre filmy. Od 8 lat udowadnia to właśnie festiwal organizowany przez Ale Kino.

- Na tym festiwalu powinni pojawić się ci, którzy lubią dobrze opowiedziane historie - zaprasza Alicja Gancarz. - Filmy, które prezentujemy mają inny język, jakby inny charakter pisma. Często jest to kino autorskie, ale wśród nich możemy też znaleźć kino gatunkowe. Polecam np. thriller marokański "Życie na sprzedaż" - to marokański kandydat do Oscara - dodaje.

Na festiwalu zobaczymy 20 tytułów filmowych z całego świata, z czego 17 to polskie premiery. 5 z tych obrazów, to tegoroczni kandydaci do Oscarów - z Argentyny, Izraela, Brazylii, Maroka i Meksyku.

- Film otwarcia "Pragnienie miłości" to meksykański kandydat do nagród Akademii - mówi gość Kuby Kukli i Kasi Dydo. - Porusza współczesną, uniwersalną tematykę, mówi o mobbingu wśród młodzieży. Brazylijski "Klaun" opowiada o dyrektorze trupy cyrkowej, "Wypełnić pustkę" to chasydzka historia z Izraela, a argentyńska produkcja "Jak mam na imię" to opowieść o małym chłopcu i jego rodzicach walczących z dyktaturą.

W tym roku zaskoczeniem i niespodzianką jest ogromny wybór kina brazylijskiego i izraelskiego - jakie filmy z tych krajów zostaną pokazane dowiesz się słuchając audycji "Stacja Kultura".

(pj)

Czytaj także

Film Skolimowskich walczy o statuetkę Marka Aureliusza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 21:34
Fascynujący i trudny do rozszyfrowania - tak krytycy określili film Józefa i Michała Skolimowskich “Ixjana” po jego projekcji na festiwalu w Rzymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyleciał Sputnik, a z nim rosyjski "Dzień świra"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:45
- Mam nadzieję, że ten festiwal jest przyczynkiem do refleksji na temat stosunków polsko-rosyjskich, pomostem do dogadywania się. A już na pewno ważną pigułką filmową dla wielbicieli kina rosyjskiego - mówiła w Jedynce Małgorzata Szlagowska-Skulska, szefowa festiwalu "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schulz i Drohobycz w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:35
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki", w dniu 70. rocznicy tragicznej śmierci autora "Sklepów cynamonowych", rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w Warszawie Festiwalu Schulzowskim.
rozwiń zwiń