"Kanał" - pierwszy film o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 15:18
"Kanał" Andrzeja Wajdy poruszajacy temat Powstania Warszawskiego był filmem, na który czekano. Spodziewano się, że będzie ilustracją tych wydarzeń, przybliży 63 dni walk. Andrzej Wajda miał na to inny pomysł.
Audio
  • "Kanał" - pierwszy film o Powstaniu Warszawskim (Stacja Kultura/Czwórka)
Replika kanałów jakimi często musieli poruszać się warszawscy powstańcy (Muzeum Powstania Warszawskiego)
Replika kanałów jakimi często musieli poruszać się warszawscy powstańcy (Muzeum Powstania Warszawskiego)Foto: źr. Wikipedia/CC/Beax

Miał być to pierwszy film o Powstaniu Warszawskim. Wiązano z nim wielkie nadzieje.
- Wajda chciał, od samego początku, zrobić film problemowy, a nie opisowy o całym Powstaniu Warszawskim, bo opisowego filmu nikt nie zrobi - mówi profesor Andrzej Werner.  - Reżyser robił taki film, który miałbyć nawet bardziej ironiczny i burzycielski w stosunku do Powstania niż w rzeczywistości się stał - dodaje. 
Polska szkoła filmowa chciała rozliczyć się z polską historią, ale nie w sposób zgodny z popagandową wizją, ale na sposób własny, często ironiczny i szyderczy. Powstała opowieść o ludziach, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i ginęli w nim.
"Kanał" powstał na podstawie scenariusza jednego z powstańców, Jerzego Stefana Stawińskiego. Choć autor Powstanie i przejście kanałami przeżył, w filmie Wajdy te 63 dni walk nie jest rozpatrywane jako wydarzenie potrzebne czy takie, które miało jakiekolwiek szanse powodzenia. 
- To jest opowieśc o klęsce powstania. Nawet prolog  to zapowiada. Ten film broni się dlatego, że nie jest głosem publicystycznym po Powstaniu. Zadra schodzi do kanałów zginie tam, nie jest to pusty gest, ale obowiązek - mówi krytyk.
Datę premiery tego filmu powszechnie uważa się za początek Polskiej Szkoły Filmowej. W 1958roku film ten, jako pierwszy z polskich filmów rywalizował o Oscara.

(pj)

W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić 69. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
1 sierpnia 1944 to bardzo ważna data w historii Warszawy i Polski. W ciepły sierpniowy wtorek 1944 roku o Godzinie W. ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami NSZ i AL rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy. Walczyli mężczyźni i kobiety, dziewczyny i chłopcy. Nieraz pary, zakochani, małżeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
rozwiń zwiń