Mieszkańcy dużych miast coraz zdrowsi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 12:02
Wbrew powszechnym narzekaniom okazuje się, że ze zdrowiem mieszkańcow dużych miast jest znacznie lepiej, niż się wydaje. To wyniki raportu przygotowanego z inicjatywy Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy.
Audio
  • Ze zdrowiem Polaków jest całkiem nieźle (Czwórka/Poranek OnLine)
Mieszkańcy dużych miast coraz zdrowsi
Foto: Glow Images

- Przypadłościami, które najczęściej dotykają mieszkańcow dużych miast są niewydolność serca, choroby układu wydolnościowego oraz nowotwory - przytacza wyniki raportu w "Poranku OnLine" Bartek Wasilewski. - Statystycznie częściej zapadają na te choroby mężczyźni.
Bogdan Wojtyniak z Państwowegu Instytu Higieny wyjaśnia, skąd się biorą te problemy. - Na stan zdrowia mieszkańców dużych miast największy wpływ ma to, jak oni sami postrzegają swoje zdrowie i czy stosują się do zasad zdrowego życia czy nie. Największym zagrożeniem dla zdrowia są po prostu te szkodliwe nawyki - palenie, nadmierne picia, złe odżywanie i brak aktywności fizycznej.
Spore znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia mają też oczywiście warunki życia w wielkich miastach, tempo codziennego funkcjonowania, zanieszczyczenie powietrza. Okazuje się jednak, że nie jest wcale tak źle, jak często i powszechnie narzekamy. To krzepiąca wiadomość.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość to problem złożony

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 18:00
Zmagający się z nadwagą Olaf Lubaszenko powiedział ostatnio, że otyłość nie jest wolnym wyborem człowieka. Zdaniem większości ludzi nie jest to jednak prawda.
rozwiń zwiń