Dziś na Helu, w Zatoce Puckiej surfują już tylko najwytrwalsi, co wcale nie oznacza, że to koniec sezonu dla kitesurferów. Tomek Janiak właśnie przygotowuje się do startu w listopadowych mistrzostwach w Chinach.
Polski reprezentant już pięć razy sięgał po złoto we kategorii Freestyle, cztery razy w kiteracingu. Związany jest z tym sportem od początku jego istnienia w Polsce. W tym tygodniu zdobył brązowy medal w ciekawym wyścigu jednogodzinnym we Włoszech (przepłynął w tym czasie 51 km), wcześniej otrzymał m.in. złoty medal w kategorii Masters na zawodach w San Francisco. Tomek jest sklasyfikowany na 5 miejscu międzynarodowego rankingu IKA (International Kiteboarding Association). Od 10 lat uczy też jak pływać na kajcie.
- Kitesurfing jest młodym sportem, ale ma już swoja organizację i zorganizowane mistrzostwa: świata, Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej i Środkowej - wymienia gość Czwórki. - W tym roku udało mi się wystartować w każdym z nich. Zwieńczenim będą mistrzostwa w Chinach - dodaje.
Tomek Janiak /mat. promocyjne.
W kitesurfingu są trzy dyscypliny: freestyle to korzenie kitesurfingu, kitewave czyli pływanie na falach, zbliżone do surfingu, i kiteracing czyli regaty. - Ja startuję w kiterecingu, bo ściganie się jest sportem wymiernym, jednak kawałek serca zostawiłem we freestylu - przyznaje gość "Co Was kręci?".
Zanim jednak Tomasz Janiak zakochał się w kajcie i uczynił z niego swoja pasję, sposób na życie i zarabianie pieniędzy, pływał na desce windsurfingowej.
- Na początku zacząłem od uprawiania windsurfingu, potem gdy pojawił się kiteboarding spróbowałem. Po dwóch latach oszalałem na punkcie tego sportu - opowiada. Dziś to z tym zawodnikiem wiążemy nadzieje na polskie medale na Mistrzostwach Świata w kitesurfingu.
Niestety kitesurfing nie jest wcale tanim sportem. Podstawowy kurs - czyli 8 do 30 godzin z latawcem kosztuje około 1500 złotych. Na szczęście początkowo nie trzeba jeszcze inwestować w sprzęt, gdyż dostarcza go organizator szkolenia. Optymistyczną wiadomością jest to, jak mówi Tomasz Janiak, że 95% osób, które uczył pływania na kajcie ma predyspozycje do tego sportu i się w nim zakochuje.
(pj)