By pamiętać o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:11
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji w Warszawie można będzie wysłuchać "Kołysanek na wieczny sen", wyjątkowego projektu w wykonaniu Leny Piękniewskiej.
Audio
  • Karolina Sakowicz z Muzeum Historii Żydów Polskich opowiada o wydarzenich w placówce związanych z Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu (Czwórka/Poranek OnLine)
By pamiętać o Holokauście
Foto: Wikimedia Commons אני יצרתי

27 stycznia 1945 roku obóz Auschwitz-Birkenau został wyzwolony. W tym roku przypada 69. rocznica tych wydarzeń. Do Polski przybywa liczna reprezentacja izraelskiego Knesetu. Jej przedstawiciele odwiedzą Oświęcim i Kraków.
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zaprasza na oficjalne obchody pod pomnikiem Bohaterów Getta, które rozpoczną się o 17.30, a następnie na wyjątkowy koncert "Kołysanki na wieczny sen".
- To bardzo intymny projekt. Na scenie zobaczymy Lenę Piękniewską i kwartet jazzowy, wybitnych młodych muzyków - mówi Karolina Sakowicz, szefowa Działu Projektów Kulturalnych z Muzeum Historii Żydów Polskich. - Lena pisała ten projekt dla swojej babci, która ukrywała się w getcie warszawskim. Część śpiewanych tekstów artystka napisała sama, część pochodzi ze zbiorów Auschwitz. 
Premiera tego polsko-hebrajskiego projektu miała miejsce w 2010 roku. Podczas koncertu przywoływane są różne postaci, wyświetlane są zdjęcia przedwojenne, pokazujące radosnych ludzi. - Ten koncert jest pożegnaniem świata, który odszedł - mówi gość "Poranka OnLine".

30 stycznia w MHŻP planowana jest debata pod hasłem "Jakie konsekwencje miała trauma Zagłady dla następnych pokoleń?”. - Chcemy pokazać i porozmawiać o doświadczeniach drugiego i trzeciego pokolenia, po Holokauście - zaprasza na debatę Karolina Sakowicz. - W Polsce przez bardzo długi czas nie mówiono o tym doświadczeniu. Dopiero trzecie pokolenie czyli wnuki, zaczynają drążyć ten temat, dopytują o losy rodzinne, robią projekty artystyczne, teatralne, muzyczne. Otwierają też drugie pokolenie na to doświadczenie.

Karolina Sakowicz podkreśla, że Muzeum Historii Żydów Polskich dokumentuje 1000 lat obecności Żydów w Polsce. Prezentuje wiele różnych tematów związanych z ich kulturą i życiem.

(pj/ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Żydzi
Czytaj także

Polscy uczniowie niewiele wiedzą o Żydach, ale nie lubią ich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 16:00
Co czwarty uczeń szkoły średniej w Warszawie uważa, że powstanie w getcie zakończyło się zwycięstwem powstańców - wynika z badania instytutu "Homo Homini". Równocześnie blisko połowa nie chciałaby mieć Żydów w swoim otoczeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycieczki żydowskie w Polsce: miejsca pamięci, zakupy i imprezy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 11:10
Oświęcim, tereny dawnego getta w Warszawie czy krakowski Kazimierz z jednej strony, a z drugiej - zakupy w centrach handlowych, jedzenie w barach mlecznych i imprezy w klubach. Żydzi decydują się na przyjazd do Polski z wielu powodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Tkacz - gdy jeden pracuje na planie, to drugi odrabia lekcje

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 13:00
Andrzej i Kamil Tkaczowie mają zaledwie po 12 lat, a na swoim koncie główną rolę w filmie "Biegnij, chłopcze, biegnij" w reżyserii laureata Oscara, Pepe Danquarta.
rozwiń zwiń