Necknomination - gra, która może cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:00
Necknomination to nowa, ryzykowna gra, która podbija sieć i już zbiera śmiertelne żniwo. Irlandzkie media informują, że takie alkoholowe “zawody” doprowadziły już w tym kraju do śmierci dwóch osób.
Audio
  • Gra Necknomination jest śmiertelnie niebezpieczna - materiał Eweliny Grygiel (Poranek OnLine/Czwórka)
Necknomination - gra, która może cię zabić
Foto: Glow Images/East News

Do Europy gra Necknomination przywędrowała z Australii. Idea jest prosta: nagrywamy filmik, na którym wypijamy jednorazowo dużą ilość alkoholu. Umieszczamy go w internecie, a w portalach społecznościowych wyznaczamy znajomych, którzy mają przebić nasze "osiągnięcie".

- "To neck a drink" to zwrot, oznaczający wypicie jak najszybciej dużej ilości napoju alkoholowego - tłumaczy jeden z założycieli strony "Stop To Neck Nominate". - Gdy zostaniemy przez kogoś "wytypowani", by pobić jego rekord, ciężko jest odmówić, bo takie zaproszenia wyświetlają się na naszych profilach zarówno na Twitterze, jak i Facebooku. Każda kolejna osoba, biorąca udział w "konkursie" stara się więc urozmaicić jakoś swój wyczyn, a to rzadko wychodzi na zdrowie.

Necknomination została uznana za najbardziej niebezpieczną "zabawę" ostatnich lat. Wiele organizacji działających na rzecz walki z alkoholizmem wysyła prośby do serwisów społecznościowych, by usuwały strony, poświęcone tej grze. Ale to nie zawsze działa, bo chęć zaimponowania znajomym wśród młodych ludzi jest silniejsza niż rozsądek.

- Te zawody są szokujące. Główną nagrodą w nich jest śmierć - mówi Krzysztof Brzóska, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w "Poranku OnLine". - Gra Necknomination jest na pograniczu przestępstwa, może być traktowana jako zachęcanie do samobójstwa, a o ile się nie mylę, to jest karalne.

Jak przyznaje ekspert w "Poranku OnLine”, w niektórych krajach panuje moda na spożywanie alkoholu. Ludzi, którzy świadomie piją, w sposób, który może pozbawić ich życia, należy traktować jako potencjalnych samobójców i w odpowiedni sposób próbować im pomagać.

(kd/pj)

Czytaj także

Paweł Aksamit: jeśli jesteś w życiu ogarnięty, na ulicy też sobie poradzisz

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
Co jedzą i piją bezdomni? Gdzie śpią? Jak dbają o swoją higienę? Jaki mają stosunek do życia? Czy żebrząc można zarobić więcej niż pracując? Na te pytania postanowił odpowiedzieć aktor, Paweł Aksamit, w realizacji Projekt Bezdomny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spożycie alkoholu w Polsce znów rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 11:00
Kobiety, mężczyźni, młodzi, starzy, biedni, bogaci, mieszkańcy wielkich metropolii i małych wiosek, ze szczęścia i na smutno - Polacy spożywają wciąż za dużo alkoholu i dotyczy to wszystkich grup społecznych. - Nie ma prostej drogi do zapanowania nad tym problemem, trzeba postawić sprawę jasno - mówi w Czwórce Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
rozwiń zwiń