Noc Muzeów - w ten czas ciągnie nas do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 19:00
Taka noc zdarza się raz w roku. Wszystkie muzea otwierają swoje drzwi i wieczorową porą zapraszają zwiedzających. Dj Bert w Noc Muzeów "Klubotekę" poprowadzi z Pałacu Staszica, również Archiwum Polskiego Radia włącza się w to wydarzenie.
Audio
  • Czy w Polsce są ciekawe i fajne muzea? Czy przyciągają nowoczesnością? - sonda uliczna (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak założyć prywatne muzeum - podpowiada rozmówczyni Zuzanny Wróbek Monika Maciejewska z Fundacji Ari Ari (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Noc Muzeów poza granicami Polski - Paryż, Berlin Wiedeń - materiał Zuzanny Wróbel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • DJ Bert opowiada o atrakcjach, jakie przygotował do "Kluboteki" w Pałacu Sztaszica z okazji Nocy Muzeów (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Atrakcje Nowy Muzeów 2014 - materiał Kamila Jasieńskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Noc Muzeów w Warszawie, Łodzi i Krakowie (Czwórka/Czwarty wymiar)
Podczas Nocy Muzeów 2014 w salach zgości Archiwum Polskiego Radia i Czwórkowa Kluboteka
Podczas Nocy Muzeów 2014 w salach zgości Archiwum Polskiego Radia i Czwórkowa "Kluboteka"Foto: źr. Wikipedia/pd/harum

Wieczorem 17 maja Archiwum Polskiego Radia zaprasza do Sali Lustrzanej Pałacu Staszica. Norbert Borzym specjalnie na ten wieczór przygotował wyjątkowy wybór muzyczny. - Zawsze marzyłem o karierze naukowej - przyznaje Bert w "Poranku OnLine". - Występ z okazji Nocy Muzeów w budynku Polskiej Akademii Nauk to swego rodzaju spełnienie tych marzeń.
W "Klubotece" zabrzmią utwory związane z Warszawą, w uwspółcześnionych klubowych wersjach. Nie zabraknie też gości. Przybędą promotorzy związani z warszawską sceną: DJ Szum, Adam Beket z Tematu Rzeka czy iRobot. - Atrakcji z pewnością nie zabraknie - zapewnia DJ Bert, który nigdy nie brał udziału w Nocy Muzeów, bo zawsze gdzieś grał.

W nocy z 17 na 18 maja będzie się działo wiele w całej Europie. Zuzanna Wróbel, Czwórkowa reporterka, sprawdziła, że Polska ze swoimi propozycjami na ten wieczór wcale nie musi się wstydzić przed Francją czy Niemcami. Paryski Luwr, mimo że otwiera się dla zwiedzających, nie oferuje specjalnych atrakcji. Z tego względu dużo ciekawiej będzie wybrać się do paryskiego Muzeum Viktora Hugo cz Muzeum Sztuki Średniowiecznej. Ciekawą ofertą może pochwalić się też Centrum Pompidou. W Berlinie otwiera się 100 muzeów, a ciekawostką, która pojawia się po raz pierwszy jest zwiedzanie stolicy Niemiec kulinarnym szlakiem. W Wiedniu zaś nie dzieje się nic. Austriacy na swoją Noc Muzeów muszą zaczekać do października.

A gdybyśmy my sami zapragnęli pokazać wszystkim swoją kolekcję, stworzyć swoje muzeum to do wyboru mamy dwie drogi. Jak relacjonuje Zuzanna Wróbel, pierwsza z nich jest nieoficjalna: możemy prowadzić działalność przez 2 tygodnie i wznowić ją dopiero za 3 lata. Możemy też zdecydować się na drogę bardziej oficjalną i z pewnością dłuższą.

- Na początku musimy uzgodnić wstępny regulamin z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Monika Maciejewska, współtwórczyni badań "Muzea prywatne, kolekcje lokalne" z Fundacji Ari Ari. - Gdy regulamin jest uzgodniony uzyskujemy statut: "muzeum w organizacji". Od tego momentu zaczyna się czas kolejnych zadań: trzeba zadbać o ewidencjonowanie zbiorów, zabezpieczyć je w odpowiedni sposób, określić, w jaki sposób będą one udostępniane, trzeba też zadbać o działalność edukacyjną.
Gdy już przebrniemy przez biurokrację, jako muzeum prywatne możemy strać sie o pomoc finansową np. na konserwację naszych zbiorów.

(pj/kd)

Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bio art - sztuka bliska życiu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:00
Obraz namalowany świecącymi w ciemnościach mikroorganizmami albo interaktywna instalacja lub koncert, podczas którego rośliny i mikroorganizmy same sterują dźwiękami i obrazami, to przykłady sztuki biologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katowice Street Art Festival 2014. Ta edycja będzie wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:30
Zbliża się 4. odsłona Katowice Street Art Festival. Choć początki imprezy były skromne, dziś to wydarzenie, które odmienia oblicze miasta. - W tym roku będzie… eksperymentalnie - zapowiadają w Czwórce Magda Piechaczek i Michał Kubieniec, organizatorzy.
rozwiń zwiń