Bio art - sztuka bliska życiu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:00
Obraz namalowany świecącymi w ciemnościach mikroorganizmami albo interaktywna instalacja lub koncert, podczas którego rośliny i mikroorganizmy same sterują dźwiękami i obrazami, to przykłady sztuki biologicznej.
Audio
  • Joanna Jeśman opowiada o bio arcie - materiał Oli Opali (Czwórka/4 do 4)
Bio art. Pracę wykonano ośmioma kolorami uzyskanymi z białka
Bio art. Pracę wykonano ośmioma kolorami uzyskanymi z białkaFoto: wikimedia.commons/fot.Nathan Shaner

Podstawową materią artystyczną bio artu są rozmaite formy życia. Artyści w swoich pracach wykorzystują metody współczesnej biologii i biotechnologii - tkanki, neuropsychologię, inżynierię genetyczną.
- W bio arcie medium, którego używa artysta, musi być żywe, podczas prezentacji w galerii czy muzeum. Takim nośnikiem może być bardzo wiele różnych istot: komórki, bakterie, wirusy, żywe zwierzęta, żywe rośliny - mówi Joanna Jeśman, kulturoznawczyni z SWPS, która pisze doktorat na temat sztuki biologicznej. - Medycyna mnie nigdy nie interesowała, w potocznym sensie, ale fascynowały mnie jej możliwości i kierunek w jakim się rozwija. Przy doktoracie zainteresowałam się sztuką biologiczną.
Rozmówczyni Oli Opali zdradza, że interesują ją zmiany w łańcuchu pokarmowym, projekty, w których "zjadany" jest człowiek, a także kwestie nawiązywania relacji z żywą istotą, która w bio arcie często jest prezentowana bezcieleśnie jak wirusy czy bakterie.
Bio art wciąga. Większość osób, które zajmowały się nim teoretycznie, w pewnym momencie wkraczały w świat laboratorium, a tam zaczynają się eksperymenty z białkiem fluorescencyjnym. Na czym w praktyce polega bio art i czemu jest tak bliski życiu dowiesz się słuchając materiału Oli Opali z audycji "4 do 4".
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Bieda to zjawisko powszechne w sztuce i kulturze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 13:00
- Dobre pomysły przychodzą wraz z potrzebą. Sytuacja braku komfortu jest świetnym punktem wyjściowym również dla sztuki - mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Rolke: przypadek i szczęście w fotografii istnieją jak w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:00
Tadeusz Rolke przyjął propozycję Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by stworzyć i udostępnić w internecie zdjęć z jego archiwum. - Czułem, że jest to bardzo interesująca sprawa. Czułem, że moje zdjęcia będą upowszechnione tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba - zdradza artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń