Podróż śladami wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:00
- "Freedom Express" to projekt, przez który chcemy pokazać jak w 1939 roku traciliśmy wolność i jak w 1989 roku ją odzyskiwaliśmy - mówi Rafał Rogulski dyrektor sekretariatu ESPS. - A wraz z nami inne państwa Europy Środkowej.
Audio
  • Rafał Rogulski dyrektor sekretariatu ESPS opowiada i zaprasza do projektu Freedom Express (Czwórka/Poranek OnLine)
Freedom Express
Freedom ExpressFoto: mat.pras.

Projekt "Freedom Express" powstał w związku z 25. rocznicą upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest międzynarodową kampanią społeczno-edukacyjną zapoczątkowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.
- Jedną z części projektu jest podróż młodych Europejczyków śladami wolności - mówi Rafał Rogulski dyrektor sekretariatu ESPS. - Druga część to wystawa, która będzie jeździła po całej Europie przez dwa lata. Ona pokazuje jak ogromne znaczenie dla tożsamości Europejczyków miały zmiany z 1989 roku.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest przedsięwzięciem międzynarodowym, w jego realizację zaangażowane są ministerstwa kultury i kluczowe instytucje zajmujące się historią XX wieku w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, a także w Rumunii i Czechach.

- Cały czas współpracujemy z około 200 instytucjami zajmującymi się pamięcią i upamiętnianiem - mówi gość Justyny Dżbik. - Celem naszego działania jest dialog o historii XX wieku, ponadgraniczny. Opowiadamy o komunizmie i nazizmie oraz strasznych skutkach tych ideologii, mówimy o walce ze zniewoleniem.
ESPS do swoich działań wykorzystuje nowe technologie, chętnie korzysta z serwisów społecznościowych. Dzięki temu do uczestnictwa w projektach zachęca wielu młodych ludzi. Przez internet też wciąż można zgłaszać się do podróży "Freedom Express", podczas której na młodych Europejczyków czekają liczne spotkania, dyskusje w ekipie międzynarodowej, a także pisanie bloga i wiele innych aktywności.
(pj / ac)

Czytaj także

Szlak Nadziei śladami Armii Andersa. Nowy projekt Normana Daviesa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:00
Losy armii gen. Władysława Andersa, która wsławiła się m.in. triumfem pod Monte Cassino, trafiły pod lupę prof. Normana Daviesa. Słynny pisarz-dokumentalista rozpoczął pracę nad projektem "Szlak Nadziei". Jego kulminacją będzie album o takim tytule, którego premierę przewidziano na wiosnę 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi ludzie nie celebrują 4 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 16:00
Okazuje się, że nie wszyscy ludzie urodzeni w latach 90. wiedzą, co wydarzyło się 4 czerwca 25 lat temu. - Świat PRL-u i przełomu ustrojowego część z nich wspomina tylko jako element popkulturowego folkloru - mówi w Czwórce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia interaktywnie - to nauka myślenia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 13:15
Wielu uczniom nauka historii kojarzy się jedynie z wkuwaniem dat. Tymczasem, jak przekonują specjaliści, te zajęcia mogą być wspaniałą przygodą, wyprawą w dawne czasy - wszystko zależy od inwencji nauczyciela.
rozwiń zwiń