Już najmłodsi umieją programować

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:00
"Mistrzowie Kodowania" to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. - Do tej pory byliśmy w szkołach podstawowych i uczyliśmy tego najmłodszych. Teraz wejdziemy do gimnazjów - mówi koordynatorka projektu Iwona Brzózka-Złotnicka.
Audio
  • Program "Mistrzowie kodowania" upowszechnia naukę programowania w polskich szkołach (Czwórka/Poranek OnLine)
Już najmłodsi umieją programować
Foto: Glow Images/East News

Zajęcia komputerowe są prowadzone w szkołach już od pierwszych klas. Zdaniem Brzózkiej-Złotnickiej to idealny moment, by od razu edukować dzieci w dziedzinie programowania. Założeniem jest, żeby najmłodsi korzystali z komputera nie tylko do zabawy i surfowania w internecie. - W sumie to w zasadzie wciąż możemy określić mianem zabawy, bo nie jest to nudne stukanie w klawiaturę. Dzieci tworzą różne animacje i proste gry. Widzą na ekranie od razu efekty swojej pracy, a to daje im dodatkową motywację. Najbardziej nas cieszy to, że często ich kreatywność wykracza daleko ponad nasze wstępne założenia - chwali najmłodszych gość "Poranka OnLine".
Pierwszym językiem, którego dzieci uczą się w ramach programu, jest Scratch. To jedno z łatwiejszych narzędzi programistycznych, intuicyjny język pozwalający dziecku w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne programy. O tym, jak działa, opowiedział Darek Barciński - uczeń piątej klasy, który doskonale odnalazł się w realizacji programu. - Ustawiamy swojego duszka, czyli postać-avatar i robimy grę, przesuwając na ekranie klocki, które zawierają poszczególne komendy. Wszystko jest łatwe w obsłudze i pomaga rozwinąć wyobraźnię.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szkoła nie musi być nudna, może być praktyczna

Jak przyznała Brzózka-Złotnicka, program nie raz większe problemy sprawia nauczycielom niż uczniom. Dzieci doskonale sobie radzą i od najmłodszych lat łapią informatycznego bakcyla. W kolejnych, bardziej zaawansowanych edycjach projektu, wprowadzone zostaną kolejne języki programowania, dostosowane do potrzeb i zainteresowań starszych uczestników, takie jak Python i C++.
Więcej o programie "Mistrzowie kodowania" w zapisie audycji.
ac/kul

Czytaj także

Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:30
Masz talent do przedmiotów ścisłych i marzy ci się nauka w szkole bez dzwonków? W lutym przyszłego roku rusza nabór do Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. To będzie zupełnie nowa jakość w systemie polskiej edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie szkoła przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 11:20
Obowiązkowy angielski dla przedszkolaków i koniec z tradycyjnymi lekcjami, które trwają 45 minut. Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej zrealizuje swoje plany, to tak będzie wyglądać edukacja dzieci od nowego roku szkolnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na ściąganie trwa? "To problem mentalności Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:00
Kamery w długopisach, koszulki przerobione na "podsłuchowe kamizelki", elektronika do ściągania w medalikach czy szpiegowskie okulary i aparaty do uszu - to wszystko znaleziono u chińskich studentów, którzy ściągali na egzaminie. Polscy żacy są równie pomysłowi.
rozwiń zwiń