Do pracy? Skocz na gepardzich nogach - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:23
Każda pora jest dobra, by przesiąść się z samochodu na zdrowszy środek transportu. Do wyboru mamy cały wachlarz sprzętu, od roweru aż po…. geparda. A właściwie jego nogi.
Audio

Poweriser został wynaleziony w 1999 roku w Niemczech. Jego pomysłodawca sprzedał prawa do produkcji Koreańczykom i tak zaczęła się kariera "gepardzich nóg". Prekursorami tego sportu w kraju są bracia Łukasz i Mateusz Zawadka.

– Od zawsze interesowaliśmy się takimi nowinkami i ten sprzęt znaleźliśmy w internecie – mówi Łukasz. – Zaczęliśmy na tym skakać jako jedni z pierwszych na świecie i pierwsi w Polsce. Ale gdy zaczynaliśmy, powerisery były już produkowane na masową skalę w Azji.

Dziś Łukasz i Mateusz wprowadzają do tego sportu swoje własne techniki, freestyle, rozwijają skakanie na wszystkie sposoby. Ale nie jest im łatwo, bo w Polsce właściwie nie ma nauczycieli tego sportu. – Współpracujemy z jedynym trenerem poweriser w kraju – mówi Łukasz. – Jego podopieczni robią na tym rzeczywiście niesamowite rzeczy, salta, obroty…

Ale skakanie na poweriserze jest nie tylko bardzo widowiskowe. Na takich geparcich nogach można dostać się np. do pracy, albo szkoły. – Biegamy na tym 30-40 km/h, robimy 3-4 metrowe kroki, więc z dotarciem gdziekolwiek nie ma problemu – tłumaczy Łukasz.

Mimo, że wystarczy niecały kwadrans, by nauczyć się chodzić na poweriserze, jest to jednak sprzęt wymagający od użytkownika znakomitej kondycji. – Cały czas trzeba być w ruchu, nie można się zatrzymać – tłumaczy Łukasz. – Stopka powerisera jest bardzo mała, więc, żeby utrzymać ciało w pionie, zmuszeni jesteśmy pracować wszystkimi mięśniami. W 10 minut można spalić aż 600 kalorii – dodaje Łukasz.

Więcej na temat tego sportu dowiesz się, słuchając "Poranka". Kliknij w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

(kd)

Czytaj także

BiegamBoLubię po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 08:00
Na treningi do Gdyni zaprasza para trenerów lekkiej atletyki Piotr i Iwona Suchenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyścig po schodach to zadanie dla twardzieli

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 12:00
Bieganie po schodach to dyscyplina wymagająca żelaznej kondycji. Miłośnicy wspinania się po schodach pokonali w sobotę w Warszawie 836 stopni w budynku Rondo 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turystyka maratonowa - biegaj i zwiedzaj

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 16:53
Zwolennicy tej formy turystyki podkreślają, że nie ma lepszego sposobu na poznanie okolicy niż przez nią przebiec.
rozwiń zwiń