Doradcy zawodowi do usług uczniów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 11:49
Zgodnie z nowymi przepisani od tego roku akademickiego w gimnazjach pojawią się doradcy zawodowi. Mają oni pomagać młodzieży w określaniu predyspozycji i kształtowaniu kariery zawodowej.
Audio

Jak się okazuje doradcy zawodowi nie pojawią się w placówkach edukacyjnych bez powodu. Obecnie bardzo powszechnym problem jest bowiem błędny wybór kierunku studiów przez absolwentów liceum.

W związku z tym wielu z nich decyduje się rzucić zaczęty kierunek i rozpocząć nowy, studiować dwa kierunki na raz czy też skończyć źle dobrane studia i nie pracować w zawodzie.

Zadaniem doradców jest więc wskazanie młodym ludziom ścieżki i dać narzędzia do tego, by mogli oni poznać siebie pod kątem zawodowym.

Jak zauważa Gabriela Kloske ze Szkolnego Ośrodka Kariery w Brusach na Kaszubach, w swojej pracy spotyka się z uczniami, którzy mają albo za dużo pomysłów na siebie lub też nie mają żadnego.

– W przypadku tych pierwszych trzeba skonfrontować ich aspiracje z predyspozycjami. Jeśli natomiast chodzi o tych drugich to należy przeprowadzić szereg spotkań by dokonać diagnozy zainteresowań i ich możliwości – wyjaśnia.

Aby wesprzeć doradców w ich działaniach powstał innowacyjny pakiet wsparcia dla szkół "Kariera na maksa".

Jak tłumaczy Wojciech Kreft, przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, jednym z elementów pakietu jest serial edukacyjny.

– Pokazuje on życie normalnych młodych ludzi. Każdy z odcinków przedstawia jakiś element procesu planowania kariery, ale w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka. Zadaniem nauczyciela, po projekcji odcinka, jest wydobycie tego elementu – tłumaczy.

Więcej w "Poranku" Czwórki.

ap

Czytaj także

Doradca nie od parady

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 17:10
– Prezydenci starają się otaczać ludźmi kompetentnymi – podkreśla dr Bartłomiej Biskup. W Czwórce opowiadał o prezydenckich doradcach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa profesja: Organizatorka życia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 17:30
W czym może nas wyręczyć? Czego za nas nie zrobi? Komu jej pomoc najbardziej się przyda? Sprawdziliśmy to u źródła.
rozwiń zwiń