Rośnie liczba internetowych oszustw. Jak się ustrzec?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 12:29
Tylko w pierwszej połowie 2011 r. policja odnotowała 3700 przestępstw internetowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Coraz więcej skarg na sklepy internetowe napływa także do UOKiK.
Audio
  • Rośnie liczba internetowych oszustw. Jak się ustrzec?
Bank powinien zwrócić skradzione pieniądze z naszego konta, choć często szuka wymówek. Prawo jednak stoi jednoznacznie po stronie klientów.
Bank powinien zwrócić skradzione pieniądze z naszego konta, choć często szuka wymówek. Prawo jednak stoi jednoznacznie po stronie klientów.Foto: (fot. sxc.hu)

- W pierwszej połowie roku policja wszczęła prawie 4000 postępowań w związku z oszustwami internetowymi. Dziesięć lat temu było to niecałe 600 spraw – mówi Karolina Mózgowiec, reporterka Czwórki.

Najczęstsze są oszustwa na aukcjach internetowych. Liczną grupą przestępstw są też wyłudzenia danych – phishing. Polega on na wyłudzaniu haseł i numerów kart kredytowych, a najpopularniejszymi celami są konta bankowe oraz konta mailowe i w sieciach społecznościowych. By wykraść poufne dane przestępcy tworzą strony łudząco podobne do stron banków lub wysyłają wiadomości podszywając się pod różne instytucje.

By ustrzec się przed niebezpieczeństwem, często wystarczy nasza większa podejrzliwość i czujność. To samo dotyczy internetowych aukcji. – Raczej nikt niczego by nie kupił, np. samochodu, gdyby trafił do szopy pod Warszawą, gdzie nie byłoby biurka, dach się rozsypywał, a sprzedawca był nieelegancko ubrany – mówi Krzysztof Hajda z Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wyjaśnia, że odpowiednikiem takiej szopy mogą być oferty sprzedaży w Internecie. Szczególnie te, gdzie podana jest niewiele informacji o sprzedawcy.

Przykłady oszustw wymienia Hajda. – Zamawiamy telefon komórkowy i dostajemy informację, że sprzedawca się pomylił i wysłał nie jeden a 10 telefonów. Osoba zamawiająca dostaje wtedy ofertę kupna 10 telefonów po promocyjnej cenie, albo trzeba będzie telefony odesłać. Cena jest promocyjna więc zdarza się, że osoby dopłacają różnicę w cenie – opowiada policjant. Częste jest także włamywanie się na konta mailowe i społecznościowe. – Są z nich wtedy rozsyłane informacje do naszych znajomych, że potrzebujemy pomocy, np. utknęliśmy w egzotycznym miejscu i są nam potrzebne pieniądze – mówi Hajda. W wiadomości podany jest numer konta bankowego oszusta, który czeka na przelewy.

Więcej o bezpieczeństwie w sieci dowiedzieć się można z dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

"Nie ujawniajmy wszystkich danych"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:13
Szef GIODO Wojciech Wiewiórowski ostrzegł osoby korzystające z serwisów społecznościowych, aby nie ujawniały w nich szczegółowych informacji na swój temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 22:00
Wirtualny wolontariat ułatwia pomaganie. Jak się włączyć w to działanie w sieci? I co możemy zrobić dla innych siedząc przed komputerem? Podpowiadamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magierowski: Assange szkodzi dziennikarstwu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 18:18
– Assange, który kreuje się na zbawcę mediów, zrobił bardzo dużo złego - mówi Marek Magierowski. W Czwórce rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci, WikiLeaks i tym, jak wiele wspólnego z hackerstwem ma ten portal.
rozwiń zwiń