Dług nie wyrok. Nie daj się!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:46
Polacy coraz więcej pożyczają. W 2011 roku grupa zadłużonych urosła aż o 40 procent w porównaniu do roku poprzedniego, a problem z regularną spłatą miało już 2 miliony z nas. Pomoc takim osobom oferują m.in. grupy anonimowych dłużników.
Audio
Dług nie wyrok. Nie daj się
Foto: sxc.hu

Co ciekawe, zmorą Polaków wcale nie są kredyty hipoteczne. - Je akurat spłacamy rewelacyjnie, problem mamy natomiast z drobnymi pożyczkami. Na święta czy wakacje bardzo często zalegamy z kredytami gotówkowymi, ewentualnie z kartami kredytowymi - powiedział Tomasz Jaroszek z portalu bankier.pl.

Każdy z nas jak ognia powinien wystrzegać się sytuacji, kiedy na spłatę jednej pożyczki zaciąga się kolejną. To zjawisko nazywane jest spiralą zadłużenia.

– Kiedy mamy problem ze spłatą kredytu należy przede wszystkim przyznać się do błędu. Idziemy do banku, mówimy o naszym problemie i zastanawiamy się wspólnie, co dalej. Czy konsolidujemy wszystkie nasze kredyty, które już mamy, czy też wydłużamy spłatę tego jednego, konkretnego? W ten sposób rozkładamy spłatę na dłuższy okres, a rata miesięczna maleje. Trzeba jednak pamiętać, że, im dłużej spłacamy, tym więcej oddajemy bankowi - wyjaśnił Tomasz Jaroszek.

Pomocy można poszukać również w klubach anonimowych dłużników, które od pewnego czasu działają również w Polsce. - Dzięki temu programowi dostaje się pewną poradę, wsparcie edukacyjne. Zaczynasz poznawać swoje prawa i, tym samym, lepiej poruszać się po tym, często obcym dla wielu ludzi, obszarze. Druga korzyść to mocne wsparcie emocjonalne. Ludzie, którzy wchodzą w grupę, zauważają, że nie tylko oni mają tego typu problem - wyliczał Roman Pomianowski z grupy wsparcia w Poznaniu.

Więcej o tym, jak radzić sobie z długami posłuchaj w materiale reporterskim Krzysztofa Gryniga.

pg

Czytaj także

Polscy licealiści przestają pić. Palą za to marihuanę

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 11:11
Wyniki badań są optymistyczne: coraz mniej młodych ludzi sięga po alkohol. Gorzej jednak, że coraz większa liczba polskich uczniów odurza się na przykład marihuaną. W cenie są także – teoretycznie niedostępne – dopalacze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie daj się złapać w sieć internetowych konkursów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 10:00
Wystarczy jeden klik i możesz wygrać atrakcyjne nagrody. Zanim to jednak uczynisz najczęściej musisz się zarejestrować. W ten sposób wiele portali wyciąga od użytkowników ich dane. Jak nie dać się "okraść" w ten sposób?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie piję, bo zbieram na malucha", czyli jak Polacy walczą z problemem alkoholowym?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 09:00
Czy czekają nas niebawem kolejki przed godziną 13. pod "monopolowymi"? Może się tak skończyć, jeśli do Polski wprowadzony zostanie "skandynawski model prohibicji".
rozwiń zwiń