Hip-hop na migi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:00
Są ludzie, którzy tworzą muzykę, chociaż w ogóle jej nie słyszą! Jak to możliwe? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w czwórkowym "Poranku".
Audio

Niesłyszący perkusiści i bębniarze potrafią grać, raperzy dzięki mocnym bitom potrafią odczuwać rytm. Czyli im głośniej, tym lepiej. Melodia nie jest tu do niczego potrzebna. Nowojorska studentka Jesse Warner dostrzegła ogromną popularność hip-hopu w społeczności głuchoniemych.
Pod hasłem "Signs& Rhymes" ("Migi i rymy") powołała więc do życia koncertowy projekt dedykowany niesłyszącym fanom hip- hopu. Bezpośrednią inspirację stanowiło dla niej zetknięcie się z fińskim artystą SignMarkiem. Jest on pierwszym głuchoniemym raperem, który podpisał kontrakt płytowy. Od kilku lat jeździ po całym świecie, propagując formułę "rapu na migi".

- Podczas koncertów towarzyszy mu słyszący raper Brandon Bauer, który, kiedy SignMark popisuje się językiem migowym, przekazuje treść jego utworu po angielsku - opowiadała nasza reporterka Beata Kwiatkowska. Dopasowanie się głuchoniemym do hip-hopowego rytmu umożliwiają odbierane przez nich dragnia. W ten sposób do mistrzostwa w graniu na perkusji doszła głuchoniema klasyczna perkusistka Evelyn Glennie, która straciła słuch w wieku dwunastu lat. Potrzebne do utrzymania rytmu wibracje odbiera za pomocą bosych stóp.

Więcej na temat głuchoniemych artystów parających się muzyką dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Zachęcamy również do słuchania audycji "Cztery:Gramy!" - Od poniedziału do piątku, między godziną 19.00 a 21.00. Na stronie Czwórki lub w telewizji możecie wówczas zobaczyć tłumaczkę, która pokazuje w języku migowym, co mówią prowadzący audycję.

bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Facebook i hip hop ocalą ginące języki?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 09:32
Obecnie na Ziemi ludzie mówią siedmioma tysiącami języków. Połowa zaniknie prawdopodobnie jeszcze przed końcem wieku. Czy można temu zapobiec?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego raperzy śpiewając, machają rękami?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 12:29
Machają rekami, mówią "yoł", "mhmm" i wydają z siebie mnóstwo innych monosylab. Po odpowiedź na pytanie, po co to robią, udaliśmy się do nikogo innego, jak do prawdziwego rapera, Stasiaka.
rozwiń zwiń