Zorganizuj domowy budżet jak finanse korporacji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 12:09
Gospodarstwo działa na zasadach przedsiębiorstwa. Im wcześniej i lepiej zorganizujemy sobie księgowość – tym będzie nam łatwiej prowadzić taką "firmę".
Audio
  • Jak najprościej zaplanować domowy budżet? - materiał Anny Depczyńskiej

Najprostszym sposobem na okiełznanie domowego budżetu jest skrupulatne planowanie wydatków. To jednak jest trudne, jeśli od najmłodszych lat nie jesteśmy do tego przyzwyczajani. - Przede wszystkim powinniśmy zacząć od podstawowej edukacji ekonomicznej, niestety, albo „stety”, już od przedszkola – tłumaczy trener biznesu, Marek Koteras. – Bo potem zmienianie przyzwyczajeń osób dorosłych jest problemem.

Takie "dobre nawyki", wpajane ludziom od najmłodszych lat, przydają się zwłaszcza w trudnym okresie podwyżek podatków i nie tylko. Warto okiełznać więc domowy budżet jak najszybciej.

– Grzechem jest to, że konsumenci zaciągają zobowiązania finansowe zbyt lekkomyślnie – tłumaczy dr Krzysztof Matela, prezes jednej z firm windykacyjnych. – Ludzie podpisują umowy, dotyczące sprzedaży ratalnej, bądź zaciągają pożyczki machinalnie, bez jakiejkolwiek analizy, przewidywania tego, co będzie w przyszłości i bez zastanowienia się, czy gospodarstwo domowe udźwignie dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie przez dłuższy czas.

Warto zastanowić się zwłaszcza teraz, gdy zbliża się okres letnich wyjazdów, a co za tym idzie – na rynku pojawi się mnóstwo ofert pożyczek wakacyjnych. Tymczasem wielu Polaków nie pospłacało jeszcze długów pozaciąganych na święta.

Dowiedz się więcej na temat organizowania sobie życia finansowego, słuchając nagrania całego materiału z "Poranka".

(kd)

Czytaj także

Sklepy segregują klientów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 17:09
- Jak ktoś idzie zostawiać duże pieniądze do kogoś komu na tym zależy, to ma prawo oczekiwać, że zostanie potraktowany w specjalny sposób – o zjawisku segregacji kasowej mówił w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na kłamstwie stoi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:36
Są małe i niewinne, ale też takie, które ukryć mają bolesną lub niewygodną prawdę. Stały gość Czwórki Miłosz Brzeziński udowadniał w audycji "Pod lupą”, że kłamstwo wpisane jest w ludzką naturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzisz się - weź ślub

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 14:58
Naciski dzieci i rodziców, przesądy, nuda, a nawet chęć zmiany statusu w serwisach społecznościowych - to tylko niektóre z powodów formalizowania związków.
rozwiń zwiń