Na obszerną prezentację prac Jankowskiego w CSW złożyły się retrospektywny pokaz najwybitniejszych dzieł tego artysty z lat 1992-2012, a także praca przygotowana specjalnie na wystawę w Zamku Ujazdowskim, "Historia wagi ciężkiej / The Heavy-weight History", łącząca w oryginalny sposób sport, sztukę i historię.
Były sztangista Grzegorz Kleszcz przyznaje, że najbardziej widowiskowe było podnoszenie warszawskiej Syrenki na Starówce. - Ludzie okrążyli nas zaciekawieni, co tu się wyprawia. Oni poubierani, my w sportowych biało-czerwonych strojach zabieramy się za Syrenkę. Doping się przydał bo symbol Warszawy waży ponad 400 kilogramów.
Oprócz Syrenki siłacze zmierzyli się także z pomnikami: Czterech Śpiących i Ludwika Waryńskiego. A wszystko to po to, żeby przypomnieć, że przełomowe momenty w historii zdarzają się właśnie za sprawą ludzi i jeżeli chcemy mieć wpływ na naszą zbiorową rzeczywistość, powinniśmy być aktywni, podejmować wysiłek i brać sprawy w "swoje ręce". - W relacjach między Polska a Niemcami zdarzyło się coś okropnie przerażającego, o czym nie powinniśmy zapomnieć - mówi Christian Jankowski. - Ale może się tak stać, jeżeli będziemy opisywać historię ciągle w ten sam sposób. Sztuka i sport mogą wspólnie stymulować dyskusję oraz identyfikację.
Praca "Historia wagi ciężkiej" po prezentacji w CSW Zamek Ujazdowski Warszawie zostanie pokazana m.in. w Bundeskunsthalle w Bonn oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awivie.
Co jeszcze zobaczymy na wystawie i jak samemu przygotować się do podnoszenia trochę mniejszych ciężarów dowiesz się słuchając nagrania z "Poranka OnLine".
kul