- Hummus wymyślono w XI wieku, za czasów wypraw krzyżowych - mówi Maryla Musidłowska, dziennikarka kulinarna. - Można go przygotować w domowych warunkach, z pasty z ciecierzycy, sezamu, soku z cytryny, soli i czosnku. Hummus serwowany jest w wielu wariantach, najczęściej jako zimna przekąska, na przykład z chlebem pita.
Oprócz tego, że humus dobrze smakuje, jest także jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem a Izraelem. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Jak dotąd jednak żadna z libańskich prób zastrzeżenia prawa korzystania z słowa "hummus" nie powiodła się.
Odwiedź z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi > > >
- Hummus to jest jeden z 10 najlepszych sposobów na rozpoczęcie wizyty w Izraelu - uważa Anna Zohar-Żak z Izraelskiego Centrum Turystyki. - Ale smaków tego niezwykłego miejsca jest znacznie więcej. To wszystko Izrael zawdzięcza zróżnicowaniu etnicznemu, które stanowi o jego wyjątkowości.
Ale żeby się o tym przekonać najlepiej, warto osobiście wybrać się do Tel Awiwu.
Hummus
puszka cieciorki około 400g
sok z jednej dużej cytryny
3 łyżki stołowe Tahini (możemy kupić gotową lub zmiksować sezam z oliwą na gładką jasną pastę)
1 duży ząbek czosnku
1-2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
przyprawy - słodka papryka, kolendra
2-3 łyżki stołowe wody - do ewentualnego rozrzedzenia
Odsączamy i płuczemy ciecierzycę. Miksujemy dodając tahinę, sok z cytryny i dokładnie rozgnieciony czosnek. Solimy. Jeśli masa będzie za sucha, należy dodać trochę przegotowanej wody. Gotową pastę polewamy oliwą z oliwek i posypujemy przyprawami.
kul
Hummus