Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - jeśli nogi nie mogą, niech do przodu idzie głowa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 12:30
3 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce jest ich prawie pięć milionów.
Audio
  • O celach i projektach Fundacji Zero Barier opowiada jej szef, Maciej Niepogodziński (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Katarzyna Kucharska Hornung z Królikarni opowiada o Dniu Otwartym dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Jak wygląda życie niepełnosprawnych studentów? (Czwórka/4 do 4)
  • Rynek pracy a osoby niepełnosprawne - jak przedstawia się ich sytuacja? (Czwórka/4 do 4)
  • Jak nowoczesne technologie pomagają osobom niepełnosprawnym? (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Według danych Fundacji Zero Barier w Polsce 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.
Według danych Fundacji Zero Barier w Polsce 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.Foto: Glow Images/East News

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych po to, by zwrócić uwagę świata na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W Polsce aktywizacją osób niepełnosprawnych zajmuje się m. in. Fundacja Zero Barier.

- Przyświeca nam idea, że to nie nogi idą, tylko głowa i w myśl tej zasady zachęcamy niepełnosprawnych do przekraczania różnych barier - mówi Maciej Niepogodziński, szef Fundacji Zero Barier. - I tych wewnętrznych, i tych, na które natykamy się w świecie na zewnątrz.

Jedną z najnowszych inicjatyw fundacji jest projekt "Muzeum bez ograniczeń". - W ramach tego przedsięwzięcia chcemy zapraszać osoby niepełnosprawne do muzeów, które są przystosowane do tego, żeby zwiedzać je, na przykład na wózkach - tłumaczy rozmówca Justyny Dżbik. - Pierwszą wycieczkę odbyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, a towarzyszyła nam pani Katarzyna Pakosińska.

Działania Fundacji Bez Barier koncentrują się także na udrażnianiu komunikacji między instytucjami kultury a osobami niepełnosprawnymi. Zdaniem gościa "Poranka OnLine" jest to konieczne, bo w Polsce jest ponad 4,5 miliona takich osób. - Warto tym ludziom pokazać, że istnieją muzea, skanseny, szlaki turystyczne, które są jak najbardziej dla nich dostępne. Co więcej, takich miejscówek przybywa, a my cieszymy się, że mamy coraz więcej pracy.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Czytaj także

Czy Polacy nie potrzebują sztuki? "Dziś wystarczy internet"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
Według ostatnich badań GUS ponad połowa Polaków otwarcie przyznaje się do tego, że kultura i sztuka nie są im do niczego potrzebne. Nasze wydatki na tę dziedzinę życia sprowadzają się do opłat za kablówkę i Internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odświeżona magia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:10
W kinie Iluzjon już w najbliższy weekend re-premiera filmu "Zew morza", który do polskich kin trafił oryginalnie w 1927 roku. O procesie rekonstrukcji archiwalnych obrazów opowiedział filmograf Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń