W tym roku zima dla rowerzystów była niezwykle łaskawa. Arktycznych mrozów nie było, śniegu też jak na lekarstwo - nic zatem nie stoi na przeszkodzie, że już dziś wyciągnąć rower z piwnicy i ruszyć na przejażdżkę. No chyba, że mamy problemy z mobilizacją...
W trosce o zdrowie swoich rodaków oraz ochronę środowiska, rząd Francji zorganizował akcję "Plan Vélo". Zakłada on, że pracownicy, którzy będą do pracy dojeżdżać rowerem, dostaną od 21 do 25 centymów za każdy przejechany kilometr.
Warszawscy rowerzyści kiedyś i dziś >>>
Szacuje się, że w ten sposób do kieszeni pracowników może trafić ok. 110 mln EUR. Podobne inicjatywy powstały także w Belgii, Holandii, Danii oraz w Niemczech i zakończyły się sukcesem.
- W Irlandii koszty roweru można odliczyć sobie od podatku. W Finlandii jest bardzo niski VAT na usługi związane z serwisowaniem dwóch kółek - wymienia Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. - Jeśli rządy państw chcą zachęcać obywateli do jazdy na rowerze, to mogą to robić na różne sposoby. I w ostatecznym rozliczeniu każdej ze stron będzie to się bardzo opłacać.
"Poziomki" zdobywają polskie ulice >>>
Rachunek jest prosty: jeden rowerzysta więcej to jeden samochód na drodze mniej, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury miejskiej.
- Na zachodzie Europy niemal wszędzie obecni są policjanci na rowerach, u nas nadal nie potrafimy wykorzystać potencjału tego środka lokomocji - opowiada gość "Poranka OnLine". - Podobnie sprawa wygląda z listonoszami. W Niemczech oraz w Finladnii w ten właśnie sposób dostarczają oni listy.
Do popularyzacji jazdy rowerem przyczynia się także WHO. Jest to niezwykle istotny krok, zwłaszcza w kontekście badań opublikowanych przez firmę AVG, z których wynika, że dzieci w wieku 2-5 lat bardzo szybko nabywają umiejętności związane z obsługą komputera, za to nie radzą sobie z prozaicznymi zadaniami. W tym przedziale wiekowym już 66% dzieci potrafi grać w gry komputerowe, podczas gdy tylko 58% umie jeździć na rowerze. Dzieci lepiej radzą sobie z korzystaniem z przeglądarki internetowej (28%) niż z wyjęciem jedzenia z lodówki i przygotowaniem prostej kanapki (26%). 47% dzieci potrafi korzystać ze smartfonu bądź tabletu, a tylko 38% umie napisać swoje imię na kartce.
(kul / ac)