Jak walczyć z narkotykami - dziś Dzień Walki z Narkomanią

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 11:00
Jedna czwarta gimnazjalistów sięga po skręta z marihuany. Warto mówić jak duże jest to zagrożenie i jakie konsekwencje niesie ze sobą uzależnienie.
Audio
  • Czy dzis narkotyki są modne? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ludzie nauki i kultury angażują się w kampanię "Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Kto dziś sięga po narkotyki i które są najbardziej popularne - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak używanie substancji psychoaktywnych wpływa na kierowców - materiał Martyn Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak walczyć z narkotykami - dziś Dzień Walki z Narkomanią
Foto: Chmee2/Wikimedia Commons/CC

26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią. Nic więc dziwnego, że właśnie dziś startuje kampania "Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach", którą poparli ludzie świata nauki i kultury: prawniczka profesor Monika Płatek, prawnik prof. Wiktor Osiatyński, terapeuta uzależnień Bogdan Woronowicz, socjolog Janusz Sierosławski, muzyk Tomasz Stańko, piosenkarka Natalia Przybysz, dziennikarz Jacek Żakowski, przedstawiciele świata teatru i filmu, aktorzy i reżyserzy. 
W Czwórce podkreślamy, że dzisiejszy dzień jest też Międzynarodowym Dniem Solidarności z Osobami Uzależnionymi, okazją by przypomnieć w ilu krajach świata prawo narkotykowe drastycznie łamie prawa człowieka, ogranicza wolność i przysługujące nam prawa, zawsze wiąże się, że światem przestępczym. Kampanią "Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach" Polska włącza się w ogólnoświatowy projekt, który obecny będzie w 70 miastach świata.
Na przestrzeni lat profil osób zażywających narkotyki bardzo się zmienił. Przeciętny polski narkoman nie jest już heroinistą mieszkającym na ulicy, który nie dożywa trzydziestki. Martyna Ogonek o współczesnych narkomanów zapytała ekspertów.

- Najpopularniejszym narkotykiem w naszym kraju jest obecnie marihuana. Jej użytkownicy zazwyczaj są w wieku gimnazjalnym, pochodzą z dużych miast - mówi Jacek Charmast z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. - Ta używka ma wszędzie w świecie wyjątkowy status narkotyku najbardziej popularnego. Polska jest krajem gdzie 1/4 młodzieży sięga po ten narkotyk.

Inaczej przedstawia się profil osób sięgających po kokainę. Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński informuje, że po ten narkotyk sięgają starsi, lepiej sytuowani, często osoby reprezentujące wolne zawody, dziennikarze, prawnicy, pracownicy korporacji. - Te osoby raczej używają kokainy, niż są od niej uzależnione - mówi Jabłoński. - Rozpowszechnionym sposobem używania jest tu wzór weekendowy, sięganie po używki podczas piątkowych i sobotnich imprez.
W ostatnich latach spada zainteresowanie heroiną wśród młodych ludzi. Eksperci jednak podkreślają, że dziś narkoman to nie tylko osoba żyjąca na marginesie, zdarzają się uzależnieni lekarze czy nauczyciele.
Policjanci zaś podkreślają, że narkotyki używane przez kierowców na drodze mogą być tak samo groźne jak alkohol. Niestety wciąż nie ma dokładnych danych ile osób wsiada za kółko po użyciu substancji psychoaktywnych - posłuchaj załączonego materiału Martyny Ogonek i dowiedz się więcej na ten temat.

(pj/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka narkotyki
Czytaj także

Węch pszczół lepszy od psa. Będą tropić narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 06:40
Pszczoły prawdopodobnie potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Czy po specjalnym szkoleniu będą mogły zasilić policyjne szeregi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Redukcja szkód - ważny aspekt pracy policji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:30
Przykłady działań policjantów z innych krajów mogą być wzorem dla działań polskiej policji. Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej podkreśla, że chodzi przede wszystkim o redukcję szkód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marihuana legalna w coraz większej liczbie krajów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 18:30
Ukazał się międzynarodowy raport, poświęcony zmianom w polityce narkotykowej na świecie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ukazuje on m.in. postępującą liberalizację prawa w stosunku do posiadaczy niewielkiej ilości marihuany.
rozwiń zwiń