Gdyby się nad tym dłużej zastanowić, to w pewnych obszarach życia właśnie mężczyźni są dyskryminowani. – Nie mają wielkiego wyboru, jeśli chodzi na przykład o stój – mówi reporterka Czwórki Karolina Mózgowiec. Kiedyś mężczyźni mieli do wyboru dodatki do odzieży: broszki, pióra. Teraz tego nie ma. Niektóre badania wskazują też, że mężczyźni żyją krócej, bo więcej pracują i nie mają czasu, by iść do lekarza.
Z niektórych badań wynika też, że kobiety są częściej ułaskawiane w sądach, na przykład w procesach o morderstwo – Do Biura ds. Równego traktowania wpłynęła kiedyś skarga od pewnego emeryta, że kobiety mogą podróżować za darmo komunikacją miejską po 60. roku życia a mężczyźni, po 65. – wymienia Karolina Mózgowiec. – Jeden z więźniów poskarżył się też kiedyś, że w zakładzie karnym, w którym przebywa, kobiety mogą się kąpać dwa razy w tygodniu, a mężczyźni tylko raz.
Problemem jest także m. in. dyskryminacja ojców. Tą sprawą zajął się już Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. – Udało nam się już zmienić część przepisów tak, żeby oboje rodzice byli traktowani jednakowo w dochodzeniu swoich praw, natomiast w praktyce bywa to różnie – mówi Elżbieta Radziszewska, minister ds. Równego Traktowania.
Przykłady można mnożyć: dziewczyny płacą mniej wchodząc na mecze, do klubów nocnych, albo na dyskoteki. – To wszystko wynika chyba z uwarunkować kulturowych – zastanawia się Karolina Mózgowiec. – Może, gdy już kobiety-feministki wywalczą te swoje prawa, to mężczyźni wyjdą na ulice i zaczną strajkować…
Więcej na temat (nie)równego traktowania kobiet i mężczyzn w Polsce dowiesz się słuchając "Poranka". Wystarczy kliknąć ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.
(kd)