Fałszywi mistrzowie rozmów kwalifikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 10:41
Idealne CV i nienaganna prezentacja w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to dla pracodawcy pierwszy sygnał, że może mieć do czynienia z silikonowym kandydatem.
Audio

Zjawisko "silikonowych kandydatów" przez pracodawców zostało rozpoznane ponad dwa lata temu, podczas pierwszej fali kryzysu. To wtedy wielu rekruterów w czasie rozmów kwalifikacyjnych dało się oczarować osobom na pierwszy rzut oka idealnie spełniającymi wszystkie warunki wymagane na dane stanowisko. W praktyce często okazywało się, iż zwycięzcy kandydaci o swoich kwalifikacjach potrafią jedynie ładnie opowiadać. Takich mistrzów autoprezentacji niesprawdzających się w realnej pracy przyjęło się określać mianem "silikonowych kandydatów".

By uniknąć strat związanych z zatrudnieniem nieprzydatnego pracownika firmy zaczęły wprowadzać nowe narzędzia badania potencjalnych kandydatów mające na celu odsianie tych silikonowych.

- Czasem stosuje się pytania mniej lub bardziej abstrakcyjne np. dlaczego studzienki kanalizacyjne są okrągłe, poza tym pracodawcy nierzadko wspierają się mediami społecznościowymi i lubią podglądać profile kandydatów – wyjaśniała Natalia Ligarzewska z firmy Ad Direct.

Budzącą etyczne wątpliwości metodą jest tzw. "event management", czyli ukryta obserwacja zachowania kandydatów podczas sztucznie zaaranżowanej imprezy. Więcej na ten temat w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Co każdy szukający pracy wiedzieć powinien…

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:25
Jak się zachowywać i jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz jakie CV może pomóc nam w skutecznym zdobyciu pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy konkurencyjni na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 12:10
4361 złotych - tyle wynosi średni koszt pracy w Polsce. To dużo mniej niż w Europie Zachodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: szef może unieszczęśliwić pracownika

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 11:10
Wsparcie firmy i styl zarządzania wpływają na poczucie szczęścia pracowników - stwierdzili francuscy naukowcy z Universite Francois Rabelais w Tours.
rozwiń zwiń