Mateusz Damięcki: warto zastanowić się nad znaczeniem słowa "niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 13:14
Mateusz Damięcki zaangażował się w akcję "Mamy Niepodległą", organizowaną przez muzeum marsz. Józefa Piłsudskiego. - Doceniam zmiany, które zaszły w Polsce przez wiele ostatnich lat - przyznaje aktor w Czwórce.
Audio
  • Aktor Mateusz Damięcki o akcji „mamy Niepodległą”, ale także o aktorstwie i planach zawodowych (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Akcja "Mamy Niepodległą" Muzeum marsz. Józefa Piłsudskiego - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Mateusz Damięcki w Czwórce
Mateusz Damięcki w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ramach tej akcji. wysyłać można e-kartki z życzeniami, które chcemy przekazać z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Adresaci otrzymują je oczywiście w formie tradycyjnej, papierowej. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Do akcji przyłączyła się Poczta Polska, a także harcerze, szkoły i instytucje kulturalne. Pocztówki zostały zaprojektowane przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego czy Józefa Wilkonia. - Sam wysłałem trzy pocztówki - przyznaje Damięcki.

Zdaniem aktora jednak tym dniu warto także, a może przede wszystkim, zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co tak naprawdę oznacza samo pojęcie "niepodległości".
Dlatego gość Czwórki apeluje do wszystkich, którzy chcą uczcić święto, przypadające 11 listopada, by choć na chwilę otworzyli słownik i sprawdzili znaczenie tego słowa. - Po pierwsze dlatego, że możemy mieć taki słownik w domach. Tymczasem w naszej historii parokrotnie zdarzało się, że za samo posiadanie tej książki można było stanąć przed plutonem - mówi aktor. - Warto też zdać sobie sprawę z czegoś, co na co dzień jest dla nas oczywiste, mianowicie, że mówimy przecież w języku polskim. A mogło być inaczej.

Zobacz więcej: Odzyskanie niepodległości przez Polskę <<<

Damięcki przyznaje, że należy docenić "poczucie bezpieczeństwa i spokój", jakie dzięki naszej niepodległości mamy. - Gram w teatrze od 1989 roku, przed kamerami staję od 1992 roku. Obserwuję zmiany, jakie na przestrzeni tych lat, widzę różnice i potrafię docenić to, co się dzieje - mówi gość "Poranka OnLine". - Oczywiście nasza niepodległość niesie za sobą inne zagrożenia, ale są one zupełnie nieporównywalne z tym, co działo się przed laty.

Mateusz
Mateusz Damięcki z kartką z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w ramach akcji "Mamy Niepodległą"/fot.PAP/Radek Pietruszka

Damięcki stara się udzielać w różnych akcjach i kampaniach społecznych i uważa, że jako osoba publiczna ma taki obowiązek. - Bez względu na to, czy mają one znaczenie symboliczne i dotyczą niepodległości naszego kraju, czy mają na celu pomoc ludziom, którzy jej potrzebują - mówi aktor. - Bo jesteśmy osobami publicznymi i powinniśmy wykorzystywać to w jak najlepszy i najbardziej wartościowy sposób.

 

(kd)

Czytaj także

78 lat temu zmarł Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 08:00
Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm - jego znaczenie dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 10:00
Święto narodowe, obchodzone 11 listopada, jest okazją, by wspominać dzieje odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by zastanowić się, co znaczą dziś takie pojęcia, jak "niepodległość”, "ojczyzna”, "patriotyzm”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni patriotyczne są jak zakurzone diamenty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:04
Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu najbliższych dni w całym kraju odbędzie się wiele inicjatyw i akcji upamiętniających to wydarzenie. - To dobrze, że tamte fakty zyskują "nowoczesne opakowanie" - mówi Piotr Dmitrowicz, historyk i nauczyciel.
rozwiń zwiń