Papierowe zabawki mogą przyjmować bardzo różne kształty, formy i kolory: - Są spokrewnione z zabawkami z winylu, ale mają też dużo wspólnego z origami oraz z papieroplastyką, którą niektórzy z nas mogą pamiętać z dzieciństwa - mówi Grażyna Saniuk z ekipy Out of Paper. - Trudno jednoznacznie określić, skąd ta moda do nas przyszła, ale za ojca chrzestnego zjawiska uważa się japońskiego artystę Shin Tanakę. Znawcy tematu twierdzą zaś, że paper toys w prostej linii wywodzą się ze sztuki ulicznej.
Społeczność miłośników paper toys rozrasta się szybko na całym świecie. Nic dziwnego, skoro każdy może stać się i artystą, i kolekcjonerem - projekty dostępne są w internecie, wystarczy je wydrukować w kolorze, wyciąć, złożyć i skleić.
- Słowo "zabawka" w przypadku paper toys może być mylące, bo to nie jest aktywność wyłącznie dla dzieciaków, a wręcz bardziej dla dorosłych. Głównie ze względu na to, że stopień trudności niektórych modeli jest bardzo wysoki - wyjaśnia gość "Poranka OnLine". - Największą zaletą paper toys jest ich dostępność. Artyści uprawiający ten rodzaj sztuki bardzo często udostępniają za darmo swoje szablony on-line. Możemy je ściągnąć, wydrukować na trochę grubszym papierze i zabrać się do dzieła.
Jak przyznają amatorzy papierowych zabawek, składanie paper toys to doświadczenie z pogranicza zabawy i poważnego tworzenia, wciągające kolejnych fanów papieru.
kul