Nollywood - afrykańskie kino na wideo

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 13:41
W Nigerii od 1992 roku rośnie gigantyczny przemysł filmowy. Tam rocznie powstaje ponad 2000 filmów.
Audio
  • Nollywood rośnie w siłę - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Nollywood - afrykańskie kino na wideo
Foto: Glow Images/East News

Obok znanych center filmowych, jakimi są Hollywood i Bollywood, rośnie trzecie, tym razem w Afryce. Nigeria ma jeden z największych przemysłów filmowych na świecie. Pod względem liczby realizowanych filmów przebija nawet Hollywood. Nigeryjski rynek filmowy wyceniany jest na 250 milionów dolarów. Wszystko zaczęło się w roku 1992 od filmu "Living in bondage", który pokazał, że można robić filmy za niewielkie pieniądze.
- Pomysł na ten przemysł polegał na tym, że przestajemy szukać środków finansowych na zewnątrz, a realizujemy filmy za te pieniądze, które mamy, w taki sposób w jaki jesteśmy w stanie to zrobić z naciskiem na to, że filmy te są przeznaczone na użytek wewnętrzny  - mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.
W okresie apogeum dystrybutorzy nigeryjscy wypuszczali na rynek około 50 filmów tygodniowo. Całkowity czas produkcji jednego obrazu wynosił zaledwie 3 tygodnie. Produkcje nollywodzkie trafiały od razu na kasety VHS.
Iza Wil z Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych podkreśla, że w tamtym czasie kin w Nigerii nie było. - Nigeria odzyskała niepodległość w 1960 roku i wtedy zaczynały znikać kina, bo kojarzyły się źle, jako miejsca, w których roiło się od prostytutek, narkotyków. Porządni ludzie nie chodzili do kin - opowiada specjalistka.
Dziś Nollywood rośnie w siłę. Ekranizowane są dramaty dla kobiet i horrory dla mężczyzn, te często związane są z okultyzmem, światem nadprzyrodzonym, pojawiają się w nich duchy, demony i diabły. 
Od lat 90. dużo się zmieniło pojawiły się gwiazdy afrykańskiego kina, wręczane są afrykańskie Oscary, wzrosły też budżety produkcji, a w filmach pojawiają się aktorzy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Afryka FILM
Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarne gwiazdy" Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:00
Ryszard Kapuściński miał niebywałą okazję obserwowania procesów pierwszego okresu dekolonizacji. Książka "Gdyby cała Afryka..." to niezwykłe świadectwo tamtego czasu. Wciąż aktualne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat Afryki, którą rządzi natura

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:00
Hakuna matata to znaczy, że nie ma problemu. Bara Bara to ulica. Świat w języku suahili wygląda inaczej. To świat Afryki.
rozwiń zwiń