Niezliczona ilość ludzkich pamięci

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 12:00
W czasach komputerów i prac nad sztuczna inteligencją nie dziwią pytania o pojemność ludzkiego mózgu. Czwórka te pytanie postawiła przed doktorem Pawłem Boguszewskim z Instytutu Biologii Doświadczalnej.
Audio
  • Ile terabajtów informacji pomieści ludzki mózg? (Czwórka/W cztery oczy)
Niezliczona ilość ludzkich pamięci
Foto: Glow Images/East News

Mózg bez problemów można porównać do komputera, ale wdając się w szczegóły problemy napotykamy już przy najprostszym pytaniu: gdzie w mózgu jest zlokalizowany ośrodek pamięci?
- Pamięć człowieka jest rozproszona w całym ciele - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. - Różne układy naszych zmysłów zapamiętują swoją własną modalność, czyli jest pamięć wzrokowa, słuchowa. One są podzielone na też różne podtypy, w jednej informacje są przetwarzane, w innej zapamiętywane.
Ekspert zwraca uwagę, że wyróżniamy jeszcze pamięć emocjonalną i tzw. proceduralna, czyli tą, która odpowiada za to, czego się nauczymy, jak np. wykonywanie jakiejś czynności. Sportowcy udowadniają też, że istnieje pamięć mięśniowa.

Czytaj także: By lepiej pamiętać, użyj wyobraźni
Ile jest tej pamięci, czy powinniśmy ją liczyć w gigabajtach czy może terabajtach, nie da się odpowiedzieć. - Pamięć ludzką ciężko jest przeliczyć na wartość informatyczną - mówi dr Paweł Boguszewski. - Nie wiemy ile terabajtów informacji zmieści się w mózgu, ani też kiedy jakaś informacja już się w nim nie zmieści.

Więcej na temat ludzkiego mózgu dowiesz się słuchając załączonej audycji "W cztery oczy".

(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA
Czytaj także

Ludzki mózg ma poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
- Nieodzowne są skojarzenia. Jeśli nauczymy się nimi posługiwać i łączyć je z określonymi obrazami, rzeczywiście będziemy potrafili wykorzystywać wiedzę naszego mózgu - przekonuje Bartłomiej Boral, trener pamięci, kreatywności i rozwoju umysłowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowy projekt Centrum Nauki Kopernik i MEN

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 15:50
Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiło projekt mający na celu upowszechnienie aktywnych metod pracy nauczyciela z uczniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń