Dlaczego opakowania pęcznieją przed burzą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:37
Są dwie teorie, które wyjasniają to zjawisko. Jedna dotyczy spadku ciśnienia, druga – naelektryzowania powietrza. Oczywiście przy optymistycznym założeniu, że nasze produkty w "pęczniejącym" opakowaniu nie są przeterminowane…
Audio
  • Dlaczego opakowania pęcznieją przed burzą - rozmowa w Czwórce

Zwykle przed burzą gwałtownie spada ciśnienie powietrza. - Jeżeli więc w środku opakowania jest trochę powietrza, ciśnienie na zewnątrz stanie się mniejsze niż wewnątrz i opakowanie się uwypukli – opowiada Aleksander Wittlin z Instytutu Fizyki PAN.

Wówczas paczka może nawet wybuchnąć. Jeśli jednak mamy do czynienia z opakowaniem foliowym, chodzi o elektryzowanie w powietrzu. – Jeśli powietrze się elektryzuje przed burzą, opakowanie może być odpychane od tego, co jest w środku – opowiada Wittlin. – Różnica ciśnienia może być nawet na poziomie 2-3 procent. To wystarczy, jeśli opakowanie jest z cienkiej folii.

Więcej o tym, dlaczego opakowania pęcznieją przed burzą dowiesz sie, słuchając całej rozmowy w audycji "W cztery oczy".

(kd)



Czytaj także

Einstein się mylił!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 14:00
Grupa naukowców z Wiednia, z udziałem dwóch Polaków, przedstawiła kolejny dowód na trafność teorii kwantowej, której nie chciał zaakceptować Einstein.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapka-niewidka, czyli dziura w czasie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 06:00
Ten efekt wzbudził sensację. Pierwsze czapki-niewidki działały dotąd tylko na częstotliwościach mikrofali i mogły schować światło lub dźwięk. Tymczasem Moti Fridman i jego koledzy z Cornell University zdołali schować wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za kręgami w zbożu stoi matematyka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 14:00
Gigantyczne wzory w zbożu nie muszą być dziełem kosmitów. Być może stoi za nimi zwykła ziemska matematyka – uważa Richard Taylor z University of Oregon.
rozwiń zwiń