Jak to się dzieje, że pasta ma trzy kolory?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:00
Nie miesza się w tubce i na szczotce pojawia się zawsze równiutki wzorek. Pasta trójkolorowa istnieje dzięki specjalnej budowie opakowania, a także wielu doświadczeniom w laboratoriach chemicznych.
Audio

Cała tajemnica tkwi w technologii produkcji i napełniania tubek z pastą do zębów. Pierwsza, nieco starsza technika, którą robiono trójkolorowe pasty nazywa się koekstruzja. Nadal jest jeszcze wykorzystywana w fabrykach i polega na dzieleniu wnętrza tubki na osobne przegrody.

Druga, bardziej nowoczesna technologia związana jest z reakcjami chemicznymi pomiędzy poszczególnymi częściami pasty i z tym, jak pasta wtłaczana jest do tubki.

- To jest ta sama pasta, tylko barwiona na kilka kolorów. Te frakcje zawierają barwniki, które się ze sobą nie mieszają w tubce - mówi Anita niechaj z firmy produkującej pasty do zębów.

W tym wypadku poszczególne części pasty do zębów nie różnią się swoim działaniem. To ta sama pasta, tylko zabarwiona na trzy kolory. Ostatnio pojawiły się także pasty, w które wtłaczany jest żel odświeżający oddech, o zupełnie innym składzie. Ale to już wyższa technologia w tubce z pastą.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy.

usc

Zobacz więcej na temat: firma
Czytaj także

Cały garnitur zębów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 11:59
Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną? Czy można mieć mleczaki do późnej starości? Czym jest resorpcja zęba? Ta te inne pytania odpowiedź w Czwórce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa moda: przerwa między zębami

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 10:31
Do niedawna wzorem były idealnie równe zęby, dziś modne stają się szpary między jedynkami. To seksowny wabik czy wada szkodząca uzębieniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ssie krew językiem w rurkę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 13:38
Gdy nietoperz atakuje człowieka najpierw wybiera dziecko, później kobietę, a na końcu mężczyznę - opowiada prof. Wiesław Bogdanowicz (PAN).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie myjesz zębów? Możesz mieć zawał

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 10:51
Niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby przyzębia mogą sprzyjać zawałom serca - wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach.
rozwiń zwiń