Nadchodzi życie wieczne!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 11:10
Za 20 lat będziemy nieśmiertelni - tak twierdzi amerykański naukowiec-futurysta Raymond Kurzweil. Zgadzają się z nim niektórzy neurolodzy.
Audio
  • O teorii Raymonda Kurzweila - materiał Kasi Wójtowicz.

Tomasz Stawiszyński, dziennikarz "Newsweek Polska", z którym rozmawiała Kasia Wójtowicz, przyznaje, że czekał na tę teorię przez całe życie.
- Głównym pomysłem Raymonda Kurzweila na nieśmiertelność jest tak zwany "mind uploading", czyli "przegrywanie umysłu". On sądzi, że już za 20 lat będziemy w stanie przegrać swoją tożsamość i całą zawartość umysłu na jakiś nowy nośnik - wyjaśnia Stawiszyński. - To może być nośnik biologiczny, na przykład inny mózg wyhodowany z naszych komórek, albo jakiś rodzaj artefaktu technologicznego oprtego na krzemie - dodaje.
Teoria Raymonda Kurzweila jest  trochę "fantastyczna". Mimo to ma wielu zwolenników na całym świecie, także wśród naukowców. - Bardzo wielu współczesnych neurologów uważa, że umysł jest w pełni tożsamy z mózgiem. A przeniesienie tego, co znajduje się w mózgu, będzie najprawdopodobniej możliwe - wyjaśnia Tomasz Stawiszyński. - Kurzweil twierdzi,  że nastąpi to już za 20 lat i dlatego wypija hektolitry zielonej herbaty. Inni naukowcy twierdzą, że ten przełom nastąpi później.

Jak długo będziemy musieli czekać na nieśmiertelność, dowiesz się, słuchając audycji "W cztery oczy".

(pj)

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA
Czytaj także

Problematyczne nazwy miejsowowści

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 12:30
W związku z tym, że w wakacje dużo podróżujemy - o kłopotliwych nazwach polskich miejscowości, w których być może jesteśmy, lub do których się wybieramy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń