Myślisz, że masz depresję? Brakuje ci testosteronu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:10
Testosteron, najważniejszy męski hormon płciowy, ma działanie przeciwdepresyjne - potwierdzają najnowsze badania. Nie wiadomo tylko, czy niski poziom testosterony powoduje depresję, czy też jest już jej objawem.
Audio
  • Skąd bierze się depresja? - materiał Katarzyny Węsierskiej

Autorzy pracy na łamach pisma "Biological Psychiatry" tłumaczą, dlaczego tak się dziejei udowadniają, że testosteron może chronić przed depresją.

Wiadomo na przykład, że w porównaniu z mężczyznami kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia nastroju. Z kolei panowie z tzw. hipogonadyzmem - defektem, który sprawia, że jądra nie produkują testosteronu lub wytwarzają go za mało - częściej cierpią na depresję i zaburzenia lękowe. Z badań wynika też, że terapia zastępcza z użyciem testosteronu łagodzi te zaburzenia.

Depresja to jednak nie tylko złe samopoczucie, to także dysfunkcja niektórych organów. Chodzi m. in. o zaburzenia rytmów biologicznych, wynikających z niewłaściwego funkcjonowania podwzgórza, czyli struktury mózgu, odpowiedzialnej za regulację m. in. apetytu, snu i aktywności seksualnej. – W zespole depresyjnym dochodzi zazwyczaj do obniżenia popędu seksualnego, na tego typu objawy skarży się ponad połowa pacjentów  – tłumaczy Agnieszka Jamroży, psychiatra.

Nie udowodniono czy to niski poziom testosteronu powoduje depresję, czy depresja obniża poziom testosteronu. Wiemy jednak na pewno, że testosteron odpowiada także m. in. za chęć do kooperacji.

Dowiedz się więcej, słuchając całego materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej z audycji "W cztery oczy".

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: depresja
Czytaj także

Chemiczne aspekty miłości: fenyloetyloamina jak amfetamina

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:55
Wszyscy to znamy: na widok ukochanej osoby coś zaciska się gdzieś w głębi żołądka. Czym są owe „motylki w brzuchu”? To fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Bardzo łatwo się od niej uzależnić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zwierzęta mają poczucie humoru?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 12:05
Okazuje się, że tak! Najłatwiej jest rozśmieszyć… małpy. Szczególnie te człekokształtne, z bardzo bogatą mimiką twarzy. Słabiej pójdzie nam z żukami czy mrówkami, bo są one… zbyt mało inteligentne, by zrozumieć dowcip.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się umieszcza modele statków w butelkach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 10:00
Czynność ta zwykłym śmiertelnikom może wydawać się tak skomplikowana, że niemal niemożliwa. A jednak dla niektórych to chleb powszedni.
rozwiń zwiń